Историчар Милан Ст. Протић изјавио је за Н1 да опозиција у садашњим околностима не би требало да буде у парламенту, већ на улици, тачније по кафанама, пијацама, трговима, по целој Србији.
„Чему присуствовати уопште у парламенту под оваквим условима, са оваквим људима на супротној страни, са таквим речником, са физичким обрачунима, са урлањем, као два зараћена блока. Не видим да опозиција ишта тиме добија. Ја мислим да она тиме само губи“, рекао је Ст. Протић.
Опозиција, према његовим речима, треба да буде на улици.
„Али фигуративно на улици – то значи треба да буде по кафанама, по пијацама, по трговима, по целој Србији. Од села до села, од вароши до вароши…А не одмах се уђе у парламент. Овог пута је била туча, сутра ће да буде неко вређање или данас опструкција и чему то? Само губљење огромне енергије. Утисак у јавности ће да буде да су они сви слични или исти и да се понашају на исти начин и користе исти вулгаран речник, да су то две стране једне медаље“, рекао је историчар.
Адвокат и бивши министар полиције Божо Прелевић сматра да су догађаји у парламенту и туча посланика унапред исцениран. Циљ је, како тврди, да се из првог плана уклони прича о трагедији на Железничкој станици у Новом Саду и погибији 15 људи.
„Ако погледате како су тај догађај у парламенту пропратили државни таблоиди, који одговарају и финансира их искључиво СНС, ви видите да у ствари нема никакве затечености, да су ту спремљене насловне стране, текстови“, каже Прелевић.
Подвлачи да је, према његовом мишљењу, то главна тема и очигледан покушај политичког спиновања.
Са друге стране, како сматра саговорник Гласа Америке, то је био начин и да се без много расправе по кратком поступку усвоји 60 предложених закона, међу њима и Закон о буџету.
„Њима је била неопходна туча да би провукли све те законе и са друге стране да би спиновали и усмерили ствари са погибије у Новом Саду на тучу у Скупштини“, сматра он.
Истовремено, Прелевић замера опозицији у парламенту што није увидела који план има владајућа СНС и што се уопште упустила у тучу коју су грађани целе Србије имали прилику да виде у преносу скупштинске седнице.
„Јако бих волео да су политичке странке које би требало да представљају алтернативу прозреле тако нешто. И да нису пристали на тако нешто, да се нису упустили у ту врсту провоцирања. Волео бих да су ове информације имали на столу и да нису реаговали на провокације СНС-а, већ управо да су расправљали о законима“, каже Прелевић.
ФОТО: Фонет