Пролеће увек у себи носи занимљиве теме у фудбалској Србији. Ред прича о регуларности, посебан ред о суђењу, ове године има и политичких примеса. Па, нек’ свако бира шта жели…
Политичка конотација јесте спецификум актуелне свакодневице, али у ситуацији опште доминације Црвене звезде и оглашавања из канцеларија највећег стадиона нешто у целој причи не штима.
Отуда учестала питања на адресу Спорт клуба – на којој утакмици се Дејан Сантрач замерио Црвеној звезди? И шта се у међувремену променило, па се после смене Дејана Филиповића и постављења му имењака Сантрача на чело Судијске комисије ФСС, поново покреће питање о сменама унутар најодговорнијег тела у вертикали српске куће фудбала?
Одговор на оба питања је једноставан – нема „нулте утакмице“, ништа се променило није.

На последња два меча, ипак, јасне знаке незадовољства стигли су из – ОФК Београда. Најпре суђењем Марка Ивковића на мечу са нишким Радничким (2:0), потом и арбитражом Александра Живковића у дуелу ОФК Београд – Железничар (1:2).
Незадовољство није остало само у равни неартикулисаних примедби – Ивковић је после меча са Нишлијама добио јасне поруке да је непожељан на утакмицама Црвене звезде и ОФК Београда.
Знатно вруће било је по окончања меча у Зајечару и победе суперлигаша из Панчева. Нишлија Александар Живковић наводно је нападнут, званична формулација гласи само вербално. Београђани су имали низ примедби на учинак судије и жељу да поразговарају са контролором око спорних детаља. На срећу, зајечарска прича се и закључила, међутим, остао је опор утисак, уз јасан став из ФСС о заштити службеног лица. Наводно, и Живковић је „доживео треће полувреме“…
А, незванично и погрешио на штету ОФК Београда. Сукоб се развио на другом разбоју.
Српска кућа фудбала огласила се дан касније и јасно ставила до знања – о поверењу Дејану Сантрачу изјашњаваће се само Извршни одбор. И нико више!
О везама бившег судије и актуелног председника Судијске комисије са појединим клубовима знало се и раније, знатно пре председничке промоције, септембра 2023. године. О ангажману у политици и сада од Звезде помињаним и спорним блиским везама са Бранком Маловићем, такође. Челници шампиона тада се нису изјашњавали…

Није то све!
Истина је да руководство црвено-белих није наишло на добар дочек у Панчеву и да између Звездана Тезића и Бранка Маловића одавно постоји анимозитет. Наводно, на једном од мечева у Банату, чланови Звездине управе нису ни добили адекватна места на стадиону. Зато су и одлучили да последње гостовање Железничару, једноставно, пропусте. И ту се можда крије једина искрица потенцијалног шума на релацији Звезда – Дејан Сантрач. Уз отворену дискусију да ли први човек Судијске комисије може да буде „одговоран“ на том плану…
Није тајна ни да односи између Дејана Сантрача и Звездана Терзића нису тако добри као раније.
После делегирања Срђана Јовановића за утакмицу Црвена звезда – Железничар, прошле јесени, наводно све је „пукло“. Свега неколико дана раније, најбоље котирани српски арбитар био је и виђен на центру стадиона Партизана, као актер 174. вечитог дербија. Испречила се повреда…
ФСС је у коначном збиру максимално стао иза свог човека, председника Судијске комисије. Уз наговештај да ће и актери спорних одлука са пиштаљком морати да одговарају. А, после најновијег фронта око српских терена, све мирише и на редефиницију односа унутар најпопуларнијег спорта.
У којем облику – знаће се брзо!
Текст: Бранко Спасојевић (Извор: Спортклуб)