Дијабетичари без инсулина, стари и немоћни у диму, СНС власт у Прокупљу која одоговорност пребацује на ватрогасце који су радили и по 12 сати. Тако изгледа Србија која гори и у којој је било активно више од 600 пожара. Гори очигледно и под ногама Александра Вучића који је одлучио да на тренутак остави коментарисање протеста и блокада и оде у подручја погођена пожарима. Само да би се сликао.

Србију су у данима за нама задесили велики пожари, више од 600 у различитим местима, а посебно су били угрожени грађани на југу Србије.

Док се настала штета утврђује, председник Србије одлучио је да посети угрожена места. Окружен режимским новинарима, док га надлећу хеликоптери за гашења пожара, Вучић констатује да је година била сушна.

„Имали смо веће трагедије, али не по броју пожара. Сува земља, ветар је дувао, кише дуго није било. Два месеца кише овде није било. Ухватило је све и баш нам се све догодило у сиромашнијим крајевима где су куће слабијег квалитета, слабија градња, мање воде. Кад кренемо и погледамо од 2014 нема шта нас није задесило“, рекао је он.

Додао је да ће држава да обнови, али да има пуно напуштених објеката, које нема ко да брани као и да се очекује да падне киша.

„Када смо уједињени и заједно, можемо све„, додао је Вучић.

И док је председник обећавао помоћ и причао о уједињењу, извештаји локалних медија показали су шта се заправо дешавало и кроз какав су пакао прошли становници угрожених подручја.

Тако је ЈугПресс објавио питања које је властима упутила проф. др Тамара Миленковић Керковић Одборник у Скупштини града Ниша

„Није ли застрашујуће да су своја села и куће мештани од ватре бранили сами уз помоћ добровољаца, понеке цистерне, углавном неисправне и уз помоћ малобројних ватрогасаца? Да ли је могуће да су изгореле готово све куће и црква у топличком селу Дубову, које су мештани покушавали да одбране сами уз помоћ два ватрогасца са ручним прскалицама, док је у делу села где пожара није ни било, крај празне куће СНС председнице Савета месне заједнице Сузане Новковић дежурали ватрогасно возило у пуној опрем“, питала је она.

Ни то није све.

Док обилази пожарима погођена подручја, председник Србије могао би да се позабави тиме што је власт у Прокупљу одговорност покушала да пребаци на професионалне службе – првенствено ватрогасце, чији су припадници и по 12 и више сати на терену и боре се са ватреном стихијом.

Јужне вести су објавиле да локалне комуналне и јавне службе нису имале готово никакву улогу у гашењу пожара, јер Град располаже са свега две цистерне које су биле испомоћ током најкритичнијих сати, а то је била и једина помоћ када је требало хитно да се реагује.

А свега неколико месеци пре него што ће Србију погодити пожари ових размера, Александар Вучић изјавио је да ћемо бити апсолутна велесила у гашењу истих.

Студенти у блокади упитали су „Где је и шта ради ‘велесила’“?

„Зашто дозвољава да букте пожари на све стране и не предузима ништа да помогне људима“?

Текст: Нова.рс