Онај широки кадар трга Славија забележен 15. марта, за неке је читав свемир и звезда водиља, а за друге најгора ноћна мора. Она која те ноћу презноји, а изјутра тера да постављаш беле шаторе испред Скупштине, затвориш Булевар краља Александра на три дана, склониш грађанима све аутомобиле (чак и инвалидима), припремаш ћумур, роштиљ и довољно течности да три дана задржиш људе на једном месту, ограђене оградом од два метра.

Центар Београда ових дана, а уочи великог скупа на који је позвао Александар Вучић, личи на један велики и скупо плаћени сеоски вашар.

Од самог почетка студентских блокада и протеста, власт је копирала сваки њихов потез. Тако смо поред студената у блокади, добили “студенте који желе да уче”, а обитавају у импровизованом кампу у Ћациленду. Студенти су пешачили до сваког града у којем су организовали велике протесте, а ових дана једна група људи кренула је са Косова и Метохије ка Београду пешке.

Део студената предлаже експертску владу, Александар Вучић за мандатара предложи ендокринолога Ђура Мацута, стручњака и наводно нестраначку личност. Студенти су у Новом Саду, Крагујевцу, Нишу и Београду организовали протесте који нису били ни налик онима које смо досад имали. Председник Србије
затворио је читав центар Београда и оградио га високом оградом. Зашто? Сви се још добро сећамо последњег великог контрамитинга СНС испред Скупштине Србије, када су покисли људи почели да беже пре него је председник завршио свој говор…

Дакле, шта смо све имали у Београду у претходна два дана?

Тезге, шатори, роштиљ…

Најпре смо добили информацију да је Булевар краља Александра затворен за саобраћај, од Правног факултета до Скупштине Србије. У рекордном року сви аутомобили су “почишћени”. Из Паркинг сервиса су овим поводом сапштили да су аутомобили померени на налог Управе града Београда због Вучићеве манифестације.

На друштвеним мрежама објављено је више снимака незадовољних грађана, који се сукобљавају са “белима“ узвикујући им „лопови“ и „где ми је ауто?“…

Током дана почела је да се поставља и висока ограда, а у ноћи између четвртка и петка ка центру Београда упутили су се поново трактори и баш као ономад опколили такозвани “Ћациленд” – званично “камп студената који желе да уче” у Пионирском парку. Дочекао их је лично председник државе који се тиме похвалио на Инстаграму.

“Два сата ујутро. Дочекао сам трактористе, српске домаћине, који не дају Србију”, написао је Александар Вучић.

Ујутру су између зграде Председништва и Скупштине, постављени бели шатори, са занимљивиим унутрашњим дизајном од розе стиропора.

Дуж Булевара краља Александра, на месту склоњених аутомобила, постављене су тезге. Стигли су и ћумур за роштиљ и велике количине флаширане воде.

С обзиром да је планирано да скуп траје три дана, затребаће…

ВИП гости имаће на располагању Скупштину Србије. За њих ће, како је објавио председник Демократске странке Срђан Миливојевић, у холу бити организован коктел, а радиће и скупштински ресторан. Подсећања ради, 14. марта пред велики протест у Београду, Скупштина је била затворена на три дана, а посланицима опозиције мимо закона није било дозвољено да уђу на своје радно место.

Уцењени се ослобађају

У међувремену покрет Крени промени је позвао све грађане који раде у јавном сектору, а који трпе притиске да да дођу на скуп у Београду, да им се јаве. За прва два сата то је учинило више од 1.000 људи, а објављен је и списак на којем се налази више од 100 државних и приватних предузећа, за које Крени-промени тврду да уцењују запослене.

На друштвеним мрежама и у локалним медијима објављујују се квоте за градове у унутрашњости, али и снимци на којима људи говоре о томе да им се плаћа за одлазак у Београд. Једина разлика у односу на претходне године је што су раније објављивани снимци на којима грађани кажу да им се плаћа две до три хиљаде, а сад је наводно тарифа дошла до 100 евра.

Текст: Нова.рс