Покрет обнове Краљевине Србије (ПОКС) критиковао је најаву увоза радне снаге из Гане, оценивши да такав потез представља погрешан приступ решавању проблема недостатка радне снаге у Србији. Председник ПОКС-а и народни посланик Владимир Јелић поручио је да држава уместо тога треба да се окрене системским мерама, пре свега смањења пореза за послодавце, које ће омогућити младима да остану и раде у Србији.
„Уместо да створи услове за пристојне плате смањењем пореза и доприноса, власт бира да увози раднике из трећих земаља, што може довести до социјалних и безбедносних проблема с каквима се суочавају западне земље“, рекао је Јелић.
Он је истакао да би пореске олакшице за послодавце који запошљавају раднике у дефицитарним професијама, уз обавезу да за тај износ повећају плате, подстакле запошљавање и задржале младе у земљи.
„Млади би остали у Србији ако би могли да зараде више и ако би осетили да живе у политички стабилном и праведном систему“, нагласио је лидер ПОКС-а.
У саопштењу странке наводи се и да постоји дубља, политичка позадина споразума Србије и Гане, јер обе земље деле, како тврде, сличне системске проблеме – од корупције и загађења до презадуженост и ограничених грађанских слобода.
„Ово није економски договор, већ начин да се обе државе реше младих који су најспремнији на отпор режиму. Србија шаље своје младе у ЕУ, а Гана своје у Србију“, закључио је Јелић.