Ја сам Мајстор, електромеханицар. Нисам написао великим словом мајстор зато што сам неписмен већ зато сто сам ту титулу заслужио својим знањем и радом. У својој каријери поправио сам уређаје за које већина мојих колега није чула. Када се говори о “звучном топу” који је власт употребила против мирних демостраната желим да вам као познавалац науке и технике пружим додатне информације.
Средином 80-их година једна америчка компанија је развила уређај за звучна упозорења на великим дистанцама, сузеног снопа за потребе ватрогасних возила. Због неопрезности при коришћењу истих долазило је до нежељених ефеката те су демонтиране са возила која се користе у урбаним срединама, остала су само на онима која се употребљавају на подручјима ван. Те нежељене нуспојаве дешавају се због техничких карактеристика звука и његове пратеће електронике. Ти уређаји не користе тип звучника који је свима добро познат јер је широко распрострањен у свакодневној техници (слушалице, ТВ, музички уређаји).
Ти уређаји користе пиезоелектричне моторе. Карактеристике тих пиезоелектричних мотора су такве да могу да емитују фреквенције спектра који чујемо па до 40кХз, уколико нисте упознати, људско уво региструје до 20кХз. Пси чују до 30кХз и ту лежи један од главних узрока укидања употребе тих уређаја. Американци воле да возикају около своје кућне љубимце у аутомобилима. Приликом наиласка ватрогасног камиона са активираним уређајем овог типа, пси би се неконтролисано разјарили, то би довело до ометања возача и наравно за последицу саобраћајну незгоду. Значи забрањена је употреба из разлога што је била скупља дара него мера. Ту забрану су излобирале компаније за осигурање.

Фирма произвођач је била упорна да не пропадне па је преименовала уређај и променила опис примене.
Наравно да као и у безбројним случајевима злоупотребе технике ни ово није изузетак. Пиезоелектрични мотори се употребљавају у Стоматологији скидач каменца и пиезоелектричне кадице за чишћење и дезинфекцију алата), у хирургији као оперативни ноз, у неинвазивној хирургији за разбијање камена у бубрезима и уретерима, у аутомеханици као каде за цисцење делова. То су добри примери и снага тих мотора се креце од 2W до 40W.
Е сада креће део који се односи на злоупотребу. ЛРАД 450XЛ (нисам се директно срео са тим уређајем али уобичајена пракса произвођача је да уређај обележи колико је снажан, дакле 450W). Према габаритима и облику уређаја сматрам да се уређај састоји од 2 пиезоелектрична мотора што му омогућава промену ширине излазног снопа ултразвучних таласа. Ултразвучни таласи се разликују од звучних таласа по продорности, могу да одржавају снагу на већим удаљеностима. Код конструкције ЛРАД 450 може да се наштелује жизна даљина што за последицу има значајно већи домет а у жизној тачки поништавање уколико раде у противфази.
Демонстрацију уређаја коју су извели полицајци са Дачићем је прикривање доказа јер употребом мегафона тај уређај заиста није ништа више од микрофона. Онога тренутка када се у њега унесе одговарајући МП3 фајл и изаберу вредности за максимални ефекат тада постаје оружје. Тај МП3 фајл садржи податак о ултразвучној фреквенцији и модулационој фреквенцији. Модулацијом се добија звук који можемо да чујемо.
Надам се да вам ово помаже у разумевању шта се десило, уколико имате ту слободу да замолите стоматолога да вам уживо демонстрира рад ових малих уређаја додатно ће вам олакшати разумевање.
С поштовањем, Сале Мајстор