Србија се пробудила! Студенти и омладина исписују нове странице части и достојанства српског народа. Препознали сте дубинске проблеме друштва и не часећи подигли глас и пружили отпор безумљу. Победа правде и разума не може да се доводи у питање. Будите истрајни да никоме не допустите узурпацију државе и одржавање привилеговане партијске касте, већ да се изборите за друштво једнаких шанси у коме ће ваше знање и труд бити критеријуми успеха. Будите одлучни и мудри, не дозволите злоупотребу ваше борбе за правду, слободу и одговорност, ма од кога да долази. Ви нисте страначки полигон нити то треба да будете, већ свенародни студентско – омладински покрет за спас Србије.

Вас треба да подрже професори, родитељи, синдикати и сви грађани. Препознали сте неправду и одсуство владавине права, као и заробљеност институција. Ваш осећај за правду и истину је пробудио Србију. Ова борба треба да доведе до изградње уређеног друштвеног система, департизованог и у служби свих грађана подједнако. Од посебне важности треба да буде и захтев за објективним, правовременим и истинитим информисањем о свим друштвеним догађајима. Сведочимо подели на медије према критеријуму подршке власти и опозицији. Ретки су они независни.

Сви медији треба да буду објективни, у противном се претварају у пропагандна гласила. Нарочито то треба да буде Радио телевизија Србије. Не дозволите да вас својата било која политичка организација. Тиме се губи суштина праведног омладинског бунта. Србији су потребни нови људи у политици и нове јавне политике. То захтева темељну промену политичког система, у коме ће да се гласа за људе а не партије. То је предуслов за позитивну селекцију у политици и институцијама система. Српска омладина показује зрелост, одговорност и храброст. Увиђа штетне процесе и реагује на исте.

Да би омладински талас добио пуни замах, потребна је солидарност свих факултета. Резултат омладинског покрета треба да буде и право гласа са 16 година. Та пракса постоји у низу земаља, укључиво Немачку, Белгију и Аустрију. Уз дужно поштовање према старијим сународницима, носиоци будућности Србије треба да имају кључну улогу у креирању друштвене стварности. Када државне институције изазову неповерење у свој рад, грађански притисак на исте је израз одговорности и бриге за народ и државу. Управо је српска омладина препознала потребу за неодустајним притиском на институције система које су показале неодговорност и непрофесионалност. Изградња друштва на темељима здравих вредности представља императив коме омладина мора да посвети највећу пажњу.

Желим да вас охрабрим да и студентски парламентаризам подигнете на највиши ниво и учините га релевантном друштвеном снагом. Србија има будућност!

Синиша Тодоровић, некадашњи председник Студентске организације Економског факултета у Крагујевцу и студент продекан

ФОТО: Фонет/021.рс