Како се заштити од грипа током зиме и које су новине у овој години? За сезону 2024/2025. годину Институт “Др Милан Јовановић Батут” је уговорио 339.100 доза вакцине против грипа, четворовалентних (Инфлувац тетра) произвођача Абботт Биологицалс и тровалентних вакцина (Торваxфлу) произвођача Института за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак”. Вакцинација се спроводи на вакциналним пунктовима у надлежним домовима здравља, од понедељка 7. октобра.
Истовремено са вакцинацијом против грипа, посебно угроженим грађанима се саветује и вакцина против пнеумокока, изазивача тешког обољења плућа, са могућим компликацијама потенцијално опасним по живот.
Пнеумококна вакцина је јако добра заштита, прима се једном у животу, у једног дози и доступна је у у домовима здравља током целе године.
У Србији се од октобра 2020 године као сезонска вакцина против грипа примењује вакцина ТорВаxФлу, чији је дистрибутер Институт за вирусологију, вакцине и серуме “Торлак”.
Вакцина ТорВаxФлу је тровалентна и садржи два антигена вируса А и један антиген вируса Б и препоручена је особама старијим од 18 година. Не даје се трудницама, дојиљама, деци, за разлику од четворовалантне која нема ова ограничења и могу да је приме деца од шест месеци па надаље.
Ко треба да прими сезонску вакцину против грипа:
1. Труднице;
2. Лица старија од шест месеци живота са:
хроничним поремећајима плућног система (укључујући астму),
хроничним поремећајима кардиоваскуларног система (искључујући хипертензију),
метаболичким поремећајима (укључујући шећерну болест и гојазност са БМИ> 40),
бубрежном дисфункцијом,
хроничним неуролошким поремећајима,
лица са малигним обољењима, без обзира на тренутни терапијски статус,
имуносупресијом (укључујући лица са ХИВ/АИДС, особе са функционалном или анатомском аспленијом и др.),
извршеном трансплантацијом ткива и органа/током припреме за трансплантацију (за трансплантацију хематопоетских матичних ћелија,
3. Лица старија од 65 година;
4. Чланови породице особа у повећаном ризику од компликација код којих је контраиндиковано давање вакцине
Имунизација се препоручује и за лица која се смештена и запослена у геронтолошким центрима; у социјално-здравственим установама и код лица запослених у тим установама, за запослене у здравственим установама.
(Препоруке Завода за јавно здравље Београд)
Вакцина и имунитет
За имунизацију се користе инактивисане инфлуенца вакцине (тровалентна или четворовалентна, пред почетак сезоне грипа. Вакцина се даје у количини од 0,5 мл, интрамускуларно или дубоко субкутано
Време неопходно за стицање имунитета, је две до три недеље након вакцинације, а поствакцинални имунитет варира и траје од три до шест месеци, колико и сезона грипа, тако да је вакцинација против сезонског грипа потребна сваке године. Вакцина против грипа је по типу инактивисана вакцина, даје се деценијама и веома је безбедна.
Постоји велики број различитих вируса грипа и они мутирају и мењају се врло често. Зато је веома важно знати који су вируси доминантни у којој сезони да би се употребио управо антиген тог вируса за модификовање вакцине.
СЗО има 136 лабораторија широм света које стално прате вирусе који циркулишу и вакцина против грипа се модификује два пута годишње.
Шта је сезонски грип и који су симптоми?
Грип или инфлуенца је тешко вирусно обољење органа за дисање које се појављује сезонски а преноси се капљичним путем. Ову болест изазива вирус грипа и од тренутка инфекције до појаве симптома може проћи од неколико сати до три дана. Болест почиње нагло, а симптоми су: бол у грлу, запушен нос, суви кашаљ или промуклост и углавном се испољавају после једног или два дана. Затим умор, главобоља, болови у мишићима и зглобовима, малаксалост, мучнина, поспаност, дезоријентисаност и губитак апетита. Оболели могу имати повишену температуру и до 40 степени, посебно у прва три дана од инфицирања, а уобичајено је да температура остане повишена четири до шест дана. Компликација која се најчешће јавља је упала плућа, али грип може довести и до срчане слабости, аритмије и неуролошких тегоба.
До смртног исхода може доћи услед захваћености инфекцијом целих плућа, али такви случајеви су срећом веома ретки.
Вакцина против сезонског грипа је значајна сама по себи, а још је значајнија када су у току многобројне респираторне инфекције, а и корона вирус је још увек веома актуелан.
Присуство вируса короне доказује се тестирањем, а вирус грипа се потврђује вирусолошким анализама.
Поред ковида 19 и грипа постоје још и многе друге сезонске вирусне инфекције праћење сличним симптомима које су ових дана изузетно присутне, нарочито у дечјем узрасту.
Грип је ове године рано стигао у Србију (почетак октобра)! Потврђен је први случај грипа изазван вирусом типа АХ1 код пацијенткиње која има 39 година и пратеће болести (коморбидитети). Интересовање за вакцине против грипа је и ове године изузетно велико, а процедура је крајње једноставна. Вакцина је спакована, једнодозна, и даје се интрамускуларно у делтоидни мишић (надлактица).
Нуспојава практично нема или су врло благе. Вакцинални имунитет се развија за око две недеље од пријема вакцине. Заштита од грипа је око 60% и траје око три месеца код старијих особа до шест код млађих.
За разлику од предходних година, Торлакова вакцина се ове године даје свима који су старији од 18. година. У упутству више не стоји одредница да се вакцина даје особама од 18-60 година. Посебно се форсира у домовима за старе, а кажу да се нуди и скупштини и тамо је примају углавном посланици из редова владајуће коалиције. Што се тиче вакцинације посланика, вест је врло добра, јер ће моћи да се утврди ефективност и једне и друге вакцине у условима “хомогеног мешања”.
Да ли ће овом вакцином заиста бити заштићене нарочито особе из домова за старе, тешко да ћемо сазнати, јер се из тих установа подаци практично ни не објављују. Детаљну анализу о имунизацији за сваку сезону, свеобухватну статистичку обраду и још много тога, требало би да уради Институт за јавно здравље др Милан Јовановић Батут. Али су они ове године заузети обележавањем стогодишњице постојања и рада ове еминентне установе и доделом награда.
За посебне заслуге за унапређење јавног здравља, нарочито у време епидемије ковида, награде су уручене председнику републике Александру Вучићу и министру здравља Златибору Лончару.
Јавно здравље је толико унапређено да је Србија била међу три државе са највишом стопом смртности.
” За првих 30 месеци пандемије Србија је имала вишак смртности од 63.000 становника. С вишком преминулих од преко 900 на 100.000 становника, Србија је заузела неславно треће место у свету, иза Бугарске и Литваније. Све у свему, Србија је платила неразумно високу цену.” – проф. Драган Делић
У међувремену, ФДА је одобрио вакцину за сезонски грип у облику назалног спреја за кућну употребу за самог пацијента (апликацију не ради здравствени радник). То би требало да смањи антиваксерско распложење и страх од игле и повеца обухват вакцинацијом, барем код најугроженијих. Вакцина је заснована на ослабљеном облику живог вируса, почеће да се примењује од следеће јесени, а испоручиваће се корисницима након скрининга.
Ко може да прими ову вакцину
Свако ко је старији од 18 година моћи ће да даје вакцину себи или другој особи, а одобрена је за употребу код свих од две до 49 година. Према подацима Светске здравствене организације (СЗО), сезонски грип инфицира око милијарду људи сваке године, а око 650.000 се заврши смртним исходом од насталих компликација.
Тренутна стопа вакцинације од грипа у УСА за старије од 18 година је 44.9%.
Др. Славица Плавшић