После дуже најаве, у Клиници за пулмологију Београд, Универзитетског клиничког центра Србије, 7. новембра 2024. године, започет је скрининг програм за карцинома плућа. Радиће се сваким радним даном после 14 часова, а укључене су све београдске општине.

Критеријуми за скрининг су све особе старије од 50 година,   са пушачким стажом дужим од 30 година и они који имају породично оптерећење овом болешћу. Скрининг је бесплатан за све пацијенте и није потребан никакав упут.

Оно што је потребно урадити је да позовете телефоном Клинику за пулмологију и добићете тачан термин.

Број телефона клинике за заказивање је: 066/267268 сваким радним даном до 20 часова

“На скрининг за рано откривање рака плућа, већ првог дана се јавило 170 грађана, интересовање је огромно и скоро до краја новембра су попуњени термини”, изјавио је др Спасоје Попевић, заменик директора Клинике за пулмологију УКЦ Србије.

Грађани су заинтересовани, али су већ почели да се жале на то како је јако тешко добити телефонску везу, тако да је очигледно потребно увести још неку телефонску линију како се не би обесхрабрили због тога и одустали од прегледа они код којих постоје индикације.

Друга примедба се односи на то што су скринингом обухваћени само грађани Београда, а не и заинтересовани из других места у Србији.

Клиника за пулмологију има оптималне услова да организује скрининг за рано откривање рака плућа за грађане из Београда, а касније ће се укључити и друге клинике. Ова установа има апарат за скрининг – „нискодозни скенер“ чија је доза зрачења шест пута мања од стандардног скенера.

Рано откривање карцинома плућа спроводи се снимањем нискодозним скенером (ЛДЦТ) којим се детектују мање туморске промене, које није могуће видети уобичајеним дијагностичким поступком као што је рендгенски снимак плућа. Преглед ниско-дозним скенером подразумева серије узастопних рендгенских снимака стварајући тродимензионалне, прецизне снимке плућа. Овај преглед је брз, безболан и кратко траје. Доза зрачења ниско-дозног скенера је релативно мала, шест пута мања него код обичног скенера, а ризици по здравље су минимални.

Ако је налаз ЦТ снимка уредан, у границама нормалне, ти пацијенти се неће позивати.

Међутим, уколико се нађе нека промена на скенеру, онда ће се  вршити  преглед пулмолога и даља дијагностика. Ако се рак плућа открије у раном стадијуму, он се може и излечити.

Рак плућа је најчешћи и најсмртоноснији карцином у Србији и свету. У нашој земљи, годишње оболи више од 7.000, а премине око 5.000 људи. У просеку, сваког дана оболи скоро 20 нових пацијената, а чак 13 изгуби битку са карциномом плућа. Практично на свака два сата, у Србији једна особа премине од рака плућа.

Водећи узрочник рака плућа је пушење. Међутим, рак плућа више не мора да буде смртоносна болест, јер рано откривање и савремено лечење  могу омогућити излечење или превести болест у хроничну, што омогућава да се пацијент прати, лечи и да може имати дуг и квалитетан живот.  “Резултати националних трајала са великим бројем испитиваних пацијената су показали да је код особа које су биле подвргнуте годишњем скрининг прегледу са нискодозном компјутеризованом томографијом смањена смртност од карцинома плућа до 20% током периода праћења од 10 година, у поређењу са особама код којих је скрининг рађен годишњом радиографијом грудног коша”- изјавио је министар здравља Златибор Лончар.

Србија је постала прва земља Западног Балкана која ће скринингом дијагностиковати карцином плућа, речено је на конференцији за новинаре у Клиници за пулмологију одржаној 17.октобра 2024.године. Нажалост, код више од 70 одсто пацијената карцином плућа се открије у последњем стадијуму болести, када су шансе за успешно излечење готово исцрпљене.

Србија је на другом месту у Европи по броју оболелих и преминулих од рака плућа.

Многе земље су раним скринингом оболевање и умирање од рака плућа снизиле за чак 40-50 одсто.

Скрининг програми представљају комплексне јавно здравствене активности чији је основни циљ рано откривање болести  и смањење смртности од те болести на територији коју програм обухвата. Што се болест раније открије, резултати лечења су бољи. Рано откривање пружа велике могућности за примену хируршких интервенција и повећава шансу за трајно излечење неког облика малигнитета.

Пројекат скрининг програма на рак плућа је први пут започет пре три године у Институту за плућне болести Војводине Сремска Каменица, а затим и у Суботици и Врбасу. Резултати који су до сада постигнути, оцењују се као јако добри.

Република Србија је започела са постепеним увођењем организованог скрининга рака грлића материце, рака дебелог црева и рака дојке још 2012. године, али резултати који су до сада постигнути нису задовољавајући. Иако скрининг постоји, стопа оболевања и смртност је и даље јако висока. Неефикасност до сада спроведеног скрининга може се објаснити недостатком медицинског кадра и опреме, лошом организацијом скрининг програма, проблемима у здравственим установама јер није јасно одвојен скрининг од редовних превентивних прегледа, неефикасном систематизацијом података у здравственом систему, дугом времену чекања како на резултате, тако и на дијагностику, а затим и предуго време да се започне са одговарајућом терапијом.

*Ускоро детаљније о карциному плућа, најчешћем и најсмртоноснијем тумору у Србији и у свету.

Др Славица Плавшић

ФОТОГРАФИЈЕ: Приватна архива