Председник Народног слободарског покрета (НСП) Мирослав Паровић сматра да је “режимски догађај” у Пожеги којем је присуствовао и председник Александар Вучић, покушај скретања пажње са акутног проблема за власт, физичких блокада на факултетима, и да је у ствари послужио као димна завеса за уклањање блокада.

“Тако док ми гледамо колико је он пара дао трубачима и како се људи ваљају пијани под шатором у Пожеги, траје избацивање студената са факултета. Иначе, сада смо у ситуацији када они најпоштенији и најсрчанији студенти сметају разним договорима који су направљени и отуда је лето изабрано за ударац”, оцењује Паровић за портал “Симптом”.

На питање да ли се налазимо у јавно необјављеној предизборној кампањи, имајући у виду да ће “режимске гозбе” уз тзв. патриотску иконографију и песме посвећене Косову највероватније постати свакодневица, и упитан покушава ли Вучић да умири протесте, а онда распише изборе, Паровић каже да је Вучић у сталној кампањи, “а изборе ће расписати тек када процени да може да изведе крађу без озбиљније постизборне кризе”.

“За сада су процене да то не може да изведе”, наводи он, додајући да је “Вучић човек који константно глуми и покушава да све што се дешава представи као нешто што га не дотиче. Али, ова криза је дубинска и мислим да немају начин да је угуше.”

Према речима Паровића, за сваку ствар ће избијати ерупција незадовољства и “нека од њих ће по режим бити фатална”.

На питање које је по њему најбоље решење за “развлашћивање” режима, је ли то јединствена подршка целе опозиције тзв. студентској листи, одговара да би требало да дође до “најширег договора о формирању победничке политичке платформе”.

“Иницијална идеја студената је била таква и нимало не сумњам у њихове добре намере, међутим плашим се да је енергија ‘студенстке листе’ потрошена и да она неће бити ни састављена на начин како је планирано. Чак ми се чини да постоји један круг људи који планира да некакву ‘студенстку листу’ сервира као такву, а да пре тога угуши све гласове који би могли то да оспоре.”

Када помиње “политичку платформу”, Паровић има на уму и концепт стратешких договора о одговорима на стратешка питања која укључују тзв. дан после (Вучића).

“Нпр. шта са извозом оружја; шта са енергетским споразумом са Русијом; шта са енергетским споразумом са САД? Верујем да људи мисле да је то оптерећење, али из искуства знам да моћни кругови који имају јак утицај не желе да буду превише изненађени политичким променама. Зато још увек нема озбиљнијих притисака на Вучића јер, иако је преварант, сви знају на чему су са њиме”, процењује Паровић.

Лидер НСП-а се осврнуо на још један актуелни сегмент, питање држања врха Српске православне цркве у текућој кризи, али и иступе одређених како архијереја тако и свештеника у оквиру појединих епархија, опозитно настројене врху СПЦ-а, и нагласио да ће “у Цркви увек бити оних гласова који су на правој страни историје”.

“Тако је било у свим временима и то је нашу цркву очувало кроз бурне векове. То се дешава и сада, што је знак да ‘Вучић и његова мафија’ нису успели да убију вековну мисију коју Црква има међу Србима. Мислим да ће број владика и свештеника који отворено иступају против власти бити све већи како буде јаснија политичка платформа на бази које ће се Вучић рушити, тако да и СПЦ у великој мери чека развој догађаја”, поручује Паровић.

Симптом/М. М.