Стрип “Љубав се каже дрво“, сценаристе Павла Зелића и цртача Саше Арсенића, освојио је Гранд Приx 21. Међународног салона стрипа, саопштено је у Великој Сали Студентког културног центра на свечаном отварању и додели награда ове наше највеће смотре девете уметности.
Одлуку о томе донео је жири који је радио у саставу Јасмина Пуцаревић, графички дизајнер и шеф програмске службе СКЦ-а, председница жирија, Урош Петровић, књижевник, Алекса Гајић, стрип аутор Никола Драгомировић, теоретичар стрипа и Немања Баћковић, уредник за стрип у Политикином Забавнику.
Они су оценили да је Награду за најбоље остварење у домену класичног стрип језика заслужило остварење „Четири пуцња за Сема Карсона, сценаристе Марка Стојановића (Србија) и аутора цртежа Османа Хајдаревића (БиХ). Награда за најбоље остварење у домену алтернативног стрип језика припала је Предрагу Странковићу (Србија) за стрип „Хобо – А даy оф…“ , а најбољи сценарио 21. Салона стрипа потписује Марко Стојановић за остварење “Моралитy плаy” за које је цртеж радио аутор из Грчке Вассилис Гогтзилас.
Награду за најбољи цртеж освојио је Иван Кортарев (Бугарска) за “Бескрајну причу” према ссценарију Марка Стојановића, а Специјалну награду Жирија за иновацију у стрип уметности добила је Магдалена Миуочиновић Андрић (Србија) за остварење “Раскорак.”
На међународни конкурс 21. Салона стрипа пристигло је 131 радова,у њему је учествовало 148 кандидата. Радови су стригли из 23 земље; број страних учесника је 58, домаћих 90, а број дечијих радова је 46.
Земље из којих су радови стигли на конкурс су Аустралија, Азербејџан, Босна и Херцеговина, Бугарска, Црна Гора, Грчка, Хрватска, Индија, Индонезија, Иран, Италија, Казакхстан, Кина, Мађарска, Малезија, Мароко, Пољска, Португал, Румунија, Русија, Северна Македонија, Србија,Турска.
Жири Салона као главну карактеристику овогодишњег конкурсног материјала истише шареколикост израза различитих генерација, као и да су на соптвено задовољство имали тежак избор при одлучивању о најбољим остварењима.
„Сви пристигли радови на конкурсу Салона стрипа 2024. на свој јединствен начин – што квалитетом или одабиром стила, па до саме бројности учесника – жири овогодишњег салона ставили су на озбиљно искушење“, каже теоретичар стрипа и члан жирија Никола Драгомировић
Поред богате демографске структуру учесника, он скреће пажњу и на то да је трећина стрипова (46), рад деце узраста до 15 година.