Ерик Улис имао је само пет година када се дотерани мушкарац у оделу и сунчаним наочарама укрцао на комерцијални лет у Портланду, у америчкој савезној држави Орегон, наручио бурбон и сок са свог седишта 18Е, а затим стјуардеси предао руком написану поруку да има бомбу.
Било је то 24. новембра 1971. године, а непознати мушкарац, касније познат као Ден Бен Купер или Ди Би Купер, имао је карту у једном смеру на лету за Сијетл. Купер је отворио своју ручну торбу и показао гомилу жица и затражио четири падобрана и 200.000 долара у готовини. Након што је авион слетео у Сијетл, заменио је 30 путника за новац и падобране, а затим наредио пилоту да полети на ново одредиште – Мексико.
Међутим, убрзо након полетања, Купер је учинио нешто невероватно, привезао је новац за струк и скочио падобраном из задњег дела авиона у ноћ, нестајући изнад огромне дивљине пацифичког северозапада.
Најмистериознија отмица у историји америчког ваздухопловства
Од тада Купера нико није видео нити чуо за њега. Његов трик учинио га је херојем, покренуо истрагу ФБИ-а, довео до појачаних мера сигурности на аеродромима и инспирисао десетине књига и телевизијских документараца. Ово је и даље једина необјашњена отмица у историји америчког ваздухопловства.
Након што су деценије прошле без чврстих нових трагова, ФБИ је затворио случај 2016. године.
Деценијама су се полиција и истражитељи аматери питали ко је био мистериозни отмичар. Да ли је преживео пад? Да ли је његово име заиста Ден Купер, као што је показивала његова бординг карта, или је то било лажно име инспирисано канадским стрип-јунаком, како је ФБИ касније нагађао?
Чак је и Куперово име обавијено интригом. Један новинар из тог времена погрешно га је написао као Д. Б. уместо Ден. И име се задржало.
– Већ 52 године сви га зову Д. Б. Купер. Д. Б. звучи озбиљније од Ден. Тада нисте морали пролазити кроз детектор метала на аеродрому. Није било провера. Могао је дати лажно име – каже Улис, који себе описује као историчара злочина и ваздухопловног штребера.
Кључни доказ – ДНК са кравате
Улис каже да су Куперови опушци у почетку пронађени, али су касније нестали. То је кључни доказ који је могао бити користан с обзиром на данашњи напредак у ДНК технологији. Но недавно се фокусирао на још један доказ: кравату са штипаљком из “ЈЦПеннеy” коју је Купер оставио пре него што је искочио из авиона с готово 3.300 метара изнад јужног дела савезне државе Вашингтон.
Кравата и пронађени новац кључни су физички докази у случају, истиче Улис. Иако је ФБИ већ тестирао кравату на трагове ДНК, Улис верује да чвор кравате има метално вретено на којем можда још увек има неоткривеног ДНК материјала.
Улис каже да би сваки пронађени ДНК унео у генеалошке базе података у нади да ће пронаћи подударност која би помогла разоткрити Куперов идентитет.
Бивши агент ФБИ-а: Купер није преживео скок
Лери Кар, бивши агент ФБИ-а који је радио на Куперовом случају, каже како не верује да је ФБИ раставио вретено како би га обрадио. Али који год ДНК буде пронађен на кравати, могао би бити компромитован.
– С краватом се није руковало према данашњим стандардима, него према стандардима из 1971. И стога, ко зна чији је ДНК заправо на кравати – каже Кар, говорник на овогодишњем ЦооперЦону у Сијетлу у новембру. Ипак, додаје Кар, “све је могуће”.
Куперова прича изнедрила је целу заједницу криминолога аматера који су провели пет деценија размењујући теорије и нагађајући о његовом идентитету. Збуњеност ФБИ-а око овог случаја само је подстакла интерес јавности.
ФБИ је разматрао стотине потенцијалних осумњичених. Да ли је то био Ричард Мекој, човек који је годину дана касније отео авион и скочио падобраном изнад Прова у Јути с 500.000 долара откупнине? Не, био је код куће са својом породицом отприлике у време Куперове отмице, открио је касније ФБИ.
Бивши агент ФБИ-а Кар наводи неколико разлога због којих верује да Купер није преживео скок. Чинило се да није искусан падобранац и није знао где се налази када је скочио јер није питао пилоте за локацију или им дао путању лета. Такође је била мрачна, олујна и хладна ноћ – лоши услови за падобранство.
Кар је рекао да је Куперов случај један од најпопуларнијих случајева на којима је радио и да о њему размишља и данас.