Оно чему смо сведочили у Нишу, на тзв. свенародном сабору у организацији Александра Вучића и владајуће странке, само је један делић његовог “опроштајног филма” коме присуствујемо, а у којем мноштво статиста нити је више мотивисано нити заинтересовано за припремљене им улоге, наводи маркетиншки стручњак Игор Авжнер.
Осврћући се на процене броја присутних, углавном довезених људи, у највећем граду југа Србије (20-ак хиљада), Авжнер за портал “Симптом” истиче да је реч о већ виђеној и добро опробаној стратегији организованог “довлачења” људи из целе Србије са циљем да се “главни глумац” прикаже бољим, јачим, већим… “али и томе полако време измиче”.
“Неки говоре да је у Нишу јуче био фијаско. Не мислим да је био фијаско јер је тај скуп добио свој максимум и то је реално стање. Док се на другим просторима у Србији скупља 10 до 15 или 20 и више хиљада људи који долазе добровољно и подржавају студенте, њему је постало проблем да пребаци преко 20 хиљада из целе земље, са све храном, пићем и организовано. Једноставно, има толику подршку колику има, није у питању ни фијаско ни неки суперуспех, већ реалност”, констатовао је Авжнер.

Он додаје да имајући у виду бројне манипулације у видео-продукцији и угао снимања камере где се нису виделе празнине између људи на нишком главном тргу, јасно је да је посреди “отужна представа коју Вучић дебело плаћа нашим новцем”.
“У свом ‘опроштајном филму’ наменио је себи главну улогу, али видимо да булумента доведених статиста више нити је мотивисана нити заинтересована за те представе”, каже Авжнер.
На питање је ли са одбијањем да изађе у сусрет студентском захтеву за што скоријим расписивањем ванредних избора да би се решила друштвена криза у Србији Вучић показао кукавичлук, саговорник наглашава да будући да он све заснива на истраживању јавног мњења, не треба да чуди ово “свесно одлагање расписивања избора, који би, да се у овом моменту догоде, и њега и његову клику као гумицом обрисали”.
“Никада се он на старо неће вратити… и мислим да је тога свестан, само купује додатно време.”
Упитан да се не чека којим случајем са истовременим расписивањем парламентарних и председничких избора, где би хипотетички Вучић играо на карту кандидата за премијера као носилац листе будућег “Покрета за народ и државу” уз претходну оставку на месту председника, Авжнер истиче да то не види као реално.
“По мени је то нереално имајући у виду психолошки профил председника. Њему је незамисливо било какво двојство, јер у његовом случају ‘може бити само он и нико други’. Замислимо да он буде премијер, а особа XY председник државе која није под његовом непосредном контролом. Не би то издржао”, напомиње Авжнер.

Када дође до избора, кад год то било, маркетиншки стручњак саветује најшири могући антирежимски фронт студената, опозиције и осталих друштвених група…
“Апсолутно сви треба да се удруже у један фронт и да се направи референдумска атмосфера. После тога, биће времена за дељење и политичке разлике”, закључује он, додајући и да не очекује примену препорука ОЕБС-ове Канцеларије за демократију и људска права ОДИХР-а уочи наредних избора.
Ова власт је напросто таква, недемократична и од њих не треба ништа очекивати, закључио је Авжнер.
Симптом/М. М.