Уместо новог градског стадиона у Крагујевцу, који је власт обећала пре више од пола деценије, убеђујући све да ће у потпуности да испуњава УЕФА стандарде и да ће на њему моћи да се играју међународне клупске и репрезентативне фудбалске утакмице, све се за сада свело на реконструкцију старог стадиона, названог „Чика Дача“ по инжењеру Данилу Стојановићу, који је 1903. из Немачке донео праву фудбалску лопту и у Крагујевцу основао ФК Шумадија, први фудбалски клуб у Србији. При томе је и она закаснила, па овдашњи суперлигаш Раднички 1923. утакмице као домаћин већ недељама игра у Лесковцу или Горњем Милановцу.
На страну што све више личи на „крпеж“ него на озбиљну поправку деценијама лоше одржаваног култног спортског објекта, на којем су фудбалско умеће својевремено демонстрирале и највеће звезде светског фудбала, од Бразилца Пелеа, по многима најбољег фудбалера свих времена, до репрезентативца Француске и аса мадридског Реала Килијана Мбапеа.
Стара обећања и нови абер из Београда
Прве најаве о градњи новог или реновирању старог стадиона датирају још с почетка 2019, а високи званичници понављали су их и у јуну 2020, јулу 2022, средином фебруара 2023, а громогласно су обновљене и последњих месеци. И то упркос чињеници да је крајем 2023. Министарство за јавна улагања обуставило тендер за израду пројекта и извођење радова за стадион „Чика Дача“, уз образложење да су „све достављене понуде прелазиле износ процењене вредности јавне набавке и расположивих средстава“, јер је вредност радова процењена на 9,1 милијарду динара или непуних 78 милиона евра, док су две групе извођача понудиле да тај посао ураде за 13,2 и 13,8 милијарди динара или за око 35 милиона евра више него што је држава била спремна да им плати. Због тога су из Министарства почетком године најавили да се планира нови пројекат за „Чика Дачу“, упола мањег капацитета од 12.000 уместо 20.000 гледалаца, али је у међувремену из Београда, где се и доносе све одлуке, у јуну стигао нови абер да ће стари „Чика Дача“ остати на месту на којем је и саграђен давне 1957, док ће, дакако, „најмодернији стадион, по УЕФА стандардима“ да се гради на Корман пољу у приградском насељу Маршић.
Из ове одлуке, која свакако није донета у Крагујевцу, могу се прочитати две вести, једна добра и једна лоша, сматра главни и одговорни уредник Крагујевачких новина Мирослав Јовановић. Добра је, каже, да „Чика Дача“, који ће за три године да наврши седам деценија живота, неће бити сравњен са земљом.
„Будала је онај коме је то и пало на памет, нажалост уз прећутну сагласност градске власти, јер тај стадион није сведок само спортске историје Крагујевца, већ је и део старог крагујевачког духа, место бројних друштвених збивања. Лоша вест је најава да ће се неки нови стадион градити на новој локацији и што ће то бити ко зна када. У ствари, све се одлаже и ово је нова епизода ’фора и фазона’ о обећаним државним инвестицијама за Крагујевац. Укратко, лично је председник државе најавио да ће градња новог стадиона почети у пролеће 2023, да би се око Нове године испоставило да је то прескупо, па је најављен нови пројекат, упола мањег капацитета и на крају, не липши магарче до зелене траве. Десило се, у ствари, нешто очекивано, да ће поред Националног стадиона, Експа и осталих мегаломанских пројеката у Београду да се нешто прави и у Крагујевцу“, каже Јовановић за Радар.
Градоначелник с лопатом у руци и без кациге на глави
Елем, у Крагујевцу су у току, како тврде челници града и ФК Раднички 1923, „завршни радови“ на реконструкцији стадиона „Чика Дача“. У друштву генералног директора клуба Игора Конатара, раднике је 18. септембра обишао и градоначелник Никола Дашић, који се на градилишту фотографисао са лопатом у рукама и без кациге на глави. Рекли су да су постављене нове столице на западној и источној трибини (до почетка новембра требало би да буде постављено још 4.000 седишта на северној и јужној трибини), инсталирани нови семафори, да се управо праве нове ВИП и новинарске ложе и да је у току „постављање рефлектора“, за које је ФСС обезбедио 550.000 уместо тражених 850.000 евра и да ће они од почетка новембра омогућити да се утакмице играју и у вечерњим терминима.
Управо су нови рефлектори изазвали прави одијум јавности, јер је неко смислио да се они не поставе на ободу стадиона или на врховима трибина, него унутар објекта, на рубовима атлетске стазе, поред терена, па гледаоци иза њих неће моћи ништа да виде од бетонских конструкција. „Зашто у нашем граду увек морају да се патентирају најневероватнија грађевинска решења, која су небезбедна за спортисте, с обзиром на то да су стубови рефлектора уз саму атлетску стазу… Овако то изгледа кад се град и значајни објекти у њему повере на управљање незналицама“, сматра Мирко Станивуковић, читалац портала Глас Шумадије. Љубитељи фудбала, пак, негодују што је терен у врло лошем стању и тврде да не постоје ни минималне шансе да се на њему играју утакмице Суперлиге Србије.
Како год, реконструкција старог стадиона је званично у завршној фази, а градоначелник Дашић каже да би градња новог могла да стартује и пре краја 2025, да се тренутно решавају питања имовине, да се градска управа бави изменама Плана детаљне регулације за то подручје… А пре више од пет година, у првом кварталу 2019. из Владе Србије званично су најавили темељну реконструкцију „Чика Даче“ и још тада је речено да се бира пројекат, да пројектни задатак подразумева проширење капацитета и модернизацију по УЕФА стандардима. Годину касније, 9. јуна 2020. тадашњи министар омладине и спорта Вања Удовичић је у финишу предизборне кампање изјавио да ће стари стадион да буде срушен и да ће на његовом месту бити изграђен нови са 19.690 места, уз обећање да ће пројектна документација бити завршена „у наредна два месеца“, да ће градња почети у другој половини те године и да ће радови коштати 40 милиона евра.
Обећања као на покретној траци
Упркос најавама да ће бити срушен, на старом стадиону фудбал се играо не само до краја 2020, већ и 2021, 2022… А онда је 14. јула 2022, у једном од бројних обраћања јавности, председник Александар Вучић најавио градњу новог националног стадиона у Београду и новог „Чика Даче“ у Крагујевцу, показао како би требало да изгледа, рекао да ће то бити „најлепши стадион у Србији“ и поручио да изградња „креће ускоро“. Да би 15. фебруара 2023, поводом Дана државности, пред више стотина присталица у порти Старе Милошеве цркве у Крагујевцу, у директном ТВ преносу на свим телевизијама, обећао да ће Крагујевац „ускоро да добије велелепан стадион“ и да ће радови почети „најкасније за три месеца“. „Почеће у мају, добијена је грађевинска дозвола, пројектна документација је завршена. То ће за читав део северног дела Крагујевца да буде један од најважнијих развојних пројеката“, рекао је Вучић.
Да ту нешто „не штима“ могло се наслутити из најаве да ће изградња новог „Чика Даче“ покренути развој северног дела Крагујевца, који практично и нема где да се шири, јер је омеђен Великим парком, војном касарном и Меморијалним комплексом Шумарице. Пола године касније стигла је званична информација да је јавна набавка за пројектовање и изградњу новог стадиона поништена.
И док љубитељи фудбала у Крагујевцу с нестрпљењем очекују нове вести, недавно је енглеска Астон Вила одиграла утакмицу Лиге шампиона против немачког гиганта Бејарна на свом Вила парку, стадиону изграђеном још крајем 19. века. То Енглезима није сметало да реконструкцијом постојећег стадиона испуне ригорозне УЕФА стандарде за 21. век. Тим пре се све гласније намеће питање да ли је заиста неопходно да држава новац пореских обвезника троши на градњу нових и на реконструкцију постојећих стадиона или би то требало да препусти власницима фудбалских клубова. Али, то је већ проблем нерешене власничке структуре домаћих клубова, утицаја и мешања политике, интересних кругова и лобија у спорт. А то је у Србији Пандорина кутија која ће, можда, једног дана да буде отворена. Нови „Чика Дача“ до тада тешко да ће бити изграђен.
Текст: Радар.рс/Зоран Радовановић