Однос тужилаштва и председника Србије је од пада настрешнице пролазио кроз разне фазе. Иако је тужилаштво, по правилу, реаговало скоком на “сугестије”, “савете”, “најаве” председника, у последње време су све чешћа коментарисања али и отворене претње. Судије и јавни тужиоци наводе да “изјаве Вучића превазилазе досадашње задирање у надлежности правосудних органа, неукусно коментарисање поступака у току и да попримају обележја кривичних дела”.

Тако је у новембру 2024. године, у првим данима и недељама од пада настрешнице на железничкој станици у Новом Саду због чега је погинуло 16 људи, а једна особа је тешко повређена, председник био тај који је комуницирао са јавношћу, док се надлежно Тужилаштво није изјашњавало 20-ак дана.

Александар Вучић је, сад већ уобичајено, ван својих овлашћења, уместо надлежних органа оцењивао случај и одговорност.

„Та одговорност мора да буде пре свега кривично – правна“, изјавио је.

Недуго затим је рекао и следеће:

„Сигуран сам да ће надлежни органи и тужилаштво и правосуђе, односно, судови касније моћи и морати да дају прави одговор на то“.

Да би у једном од честих тв обраћања, објаснио коме ће бити најтеже… „Биће много тешко и тужилаштву и судовима да установе, вештацима понајвише, да ли би да није било оптерећења стакла то стајало још годину, две, или три“, рекао је Вучић.

Припремане оптужнице су дорађиване, „у њима није било слова о токовима новца и могућој корупцији“.

Затим је у јануару председник по ко зна који пут и ван својих овлашћења најавио бескомпромисну борбу против корупције.

„Вршимо велике припреме за обимну и озбиљну борбу против корупције“, рекао је председник Србије Александар Вучић 20. јануара ове године.

„Тужилаштва су спремна“

Затим је почетком фебруара гостујући на телевизији „Пинк“ рекао да ускоро креће велика акција у борби против корупције и да су тужилаштва спремна.

„Држава у наредним данима креће у жестоку и немилосрдну борбу против корупције. Тужилаштва широм Србије спремна су за широку акцију хапшења. То ће бити сваки дан. Да ли ће бити од уторка, среде или петка, немам појма. Тужиоци ће да раде, да обавештавају. Имају одрешене руке, биће тешких ствари за нас“, најавио је Вучић, а хапшења су уследила два дана касније.

Тада је за 10 дана окривљено је више од 115 особа, како каже Вучић, у 11 или 12 предмета.

Када је акција почела, њу је поменуо и главни тужилац Вишег јавног тужилаштва у Београду Ненад Стефановић. Десило се то непосредно по привођењу бившег генералног директора ЕПС-а Милорада Грчића.

Зашто тих реализација није било раније када постоје кривична дела још од пре неколико година, питала се јавност тих дана.

„Тражим кривичну одговорност“

Почетком марта и инцидента у Скупштини када су посланици опозиције бацили димне бомбе и активирали противпожарни апарат током заседања, председник је тражио да тужилаштво реагује.

„Тражимо одговорност, кривичну правну и чекам да видим шта ће тужилаштво да уради и како ће да реагује. Да је било обрнуто до сада би сви (из власти) били обешени“, изјавио је Вучић.

Он је рекао како чека да види шта ће бити тужилачке квалификације за оно што се дешавало у Скупштини, а да они који су изазвали инциденте „виде пад подршке“ и „да народ неће насиље“.

Два дана касније десио се сукоб грађана и приватног обезбеђења испред Скупштине Београда. Разлог томе је обезбеђење, које није допуштало грађанима да уђу у градску скупштину.

И тада је, пре тужилаштва, председник Србије објавио да је приведено пет особа.

„Тужиоци ће бити промењени“

После “дочека” јајима челника Српске напредне странке у Нишу, председник Вучић се незадовољан поступањима, најавио смену тужилаца и полицајаца који како је рекао „не штите поредак и закон“.

Он је изјавио да ће тражити од државних органа да поступају у сваком тренутку и на сваком месту тако да заштите поредак и закон, напомињући да ће бити „промењен“ ко неће.

„Они полицајци који не буду желели да штите поредак и закон биће промењени, тужиоци који неће да то штите биће промењени“, рекао је Вучић у разговору с грађанима у Народном позоришту у Лесковцу током посете Топличком и Јабланичком округу, и оптужио, како је рекао, „блокадере“ за насиље.

Вучић је оценио да је „ово што су тужиоци урадили у Нишу срамота над срамотама“ и питао како је могуће да код „толиког насиља синоћ у Нишу тужиоци не траже притвор“.

„То је добар сигнал какве реформе морамо у будућности спроведемо и шта ћемо морати да урадимо“, рекао је Вучић и оценио да је „тужилаштво самостално, али не и независно“.

Претње су се наставиле у априлу, а повод за незадољство је било поступање тужилаца по питању трактора којим су присталице председника опколиле Пионирски парк и данима делимично блокирали саобраћај.

„Лично ћу гонити тужиоце“

Он је у обраћању, током посете Француској 9. априла, истакао да ће лично гонити поједине тужиоце.

„Лично ћу поднети кривичну пријаву против тужиоца, пошто сам ја крив за тракторе који су загадили не знам шта, а хиљаде трактора широм Србије који су ангажовани на опозиционим демонстрацијама ваљда ништа нису загадили нигде, па је лепо да те тракторе јашу, а ови трактори који су спасавали животе младих људи, па и уништени, па треба још да им газде за то буду кажњене, ја сам их сваког довезао лично, ја сам крив за све то, па нека мене гоне, а ја ћу лично да гоним све те тужиоце који то раде, да видим шта ће неки други тужиоци да кажу“, казао је Вучић.

Дан касније позвао је тужиоце да делују против деканке Економског факултета у Београду и ректора Универзитета у Београду.

„Како ће деканка Економског факултета, да ми објасните, да прође без одговорности? Па како ћете да прођете без кривично-правне одговорности? Како ће ректор Ђокић да прође без кривично-правне одговорности? Како мислите да је то уопште могуће. Није то мој посао, али ако буде потребно, поднећу и сам кривичну пријаву, мада видим да су други то већ урадили“, рекао је Александар Вучић.

Затим је председник напао правосудне органе због притвора за СНС батинаше из Новог Сада.

„И моје питање колико људи су оно четворо, четворица момака из СНС из Новог Сада убили па су у притвору већ два месеца а после једног дана пуштате оне који су починили много теже нападе на грађане Србије, некада чланове СНС, некада неке друге па се питам где је ту правда“, додао је Вучић.

Затим је, у гостовању на телевизији „Пинк“, Вучић практично најавио обрачун с независним новинарима у Србији, рекавши да ће „лично поднети кривичну пријаву против тужиоца који је одбио да хапси новинаре блокадерских медија“.

Судије и тужиоци: Ометање правде

Због оваквог понашања 26 од укупно 36 тужилаца Првог основног тужилаштва у Београду, потписало захтев за заштиту од непримереног утицаја, апелујући на Високи савет тужилаштва да реагује поводом недавне изјаве председника Србије Александра Вучића.

Осим њих, огласило се и 159 судија и јавних тужилаца који су навели да изјаве председника превазилазе досадашње задирање у надлежности правосудних органа и неукусно коментарисање поступака у току, али и да попримају обележја кривичних дела.

Текст Н1