Рушење надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду шокирало је јавност. Десет дана касније, још увек нису утврђени ни узроци, ни одговорни. Многе људе је огорченост извела на улице, пишу немачки медији.

Под слоганом “Корупција убија!” хиљаде људи изашле су на улице Београда, преноси немачка агенција дпа. На протест су позвале опозиционе партије и он је био усмерен против владе председника Александра Вучића.

Агенција подсећа да се пре десет дана срушила се надстрешница главне железничке станице у Новом Саду, да је страдало 14 људи, а на десетине других повређено. До данас нема јасног објашњења за узрок катастрофе.

Критичари владе сматрају да је у позадини те трагедије корупција владајућих структура, која, како тврде, утиче и на многе друге аспекте јавног живота у Србији, пише немачка агенција. Уједно се указује да је Вучић у време протеста у Београду био на Светској климатској конференцији у Бакуу. Пре одласка је тврдио да протесте подстичу антисрпски медији, наводи дпа.

“Последице несреће прерастају у кризу”

О протестима пише и лист Зидојче цајтунг наводећи да су демонстранти у Београду захтевали оставку премијера Милоша Вучевића, објављивање свих поверљивих докумената везаних за реновирање новосадске железничке станице, као и ослобађање свих ухапшених активиста.

Новинар тог листа Тобијас Цик констатује да “последице смртоносне несреће у Србији прерастају у унутрашњу политичку кризу”, подсећајући да се прошлог уторка у Новом Саду окупило “неколико хиљада демонстраната који су ћутке подизали фотографије жртава”, те да је касније те вечери, “ка градској скупштини летело камење и запаљени предмети, разбијени су прозори у канцеларији СНС-а”.

– Грађане није умирило то што је, непосредно пре тога, министар грађевине Горан Весић поднео је оставку, како је нагласио искључиво из моралних разлога, нити то што је председник Вучић најавио да ће одговорни бити строго кажњени – пише немачки лист.

И Зидојче цајтунг наводи да власти још нису објавиле прелиминарне резултате истраге о узроцима догађаја, та да су, “уместо тога ухапшени бројни учесници протеста, међу којима и истакнуте личности попут Горана Јешића, бившег потпредседника покрајине Војводине”. Суд му је одредио притвор од 30 дана оптужујући га да је напао маскираног полицајца док је овај приводио другог демонстранта.

Лист преноси да је на исту казну осуђен и градски одборник из Новог Сада који је оптужен да је током демонстрација из цистерне с отпадним водама просуо садржај испред градске скупштине, чиме је, према тврдњама власти, угрозио јавну безбедност.

На Новом путу свиле

Немачки лист подсећа да је шездесет година стара зграда железничке станице реновирана пре само две године, као важна тачка на железничкој линији Београд-Будимпешта, која је пак део кинеске иницијативе “Нови пут свиле”. Према извештајима медија, две кинеске компаније изводиле су део радова на тој станици. Зидојче цајтунг преноси Радио 021, који је јавио да је “надлежно министарство на захтев кинеских уговорних партнера, документацију о реновирању прогласило поверљивом, што додатно појачава сумњу међу грађанима”.

– Железничка линија између Будимпеште и Београда изграђена је још крајем 19. века како би Кнежевину Србију, која се тада ослободила Османског царства, повезала са Аустроугарском. Чињеница да Пекинг сада води пројекат обнове железничке везе између две европске престонице често изазива тензије између ЕУ и њене чланице Мађарске, те Србије као кандидата за чланство – наводи немачки Зидојче цајтунг.

ФОТО: YоуТубе