У Србији су у другом кварталу ове године највеће цене за станове постигнуте у Београду, где је најскупљи продат по цени од 9.125 евра за метар квадратни, у Београду на води, наводи се у извештају са тржишта непокретности Републичког геодетског завода.
Најскупљи стан, укупне површине 145 метара квадратних, коштао је 955.000 евра, такође у Београду на води.
Најскупља кућа продата је у београдској општини Савски венац за 1,5 милиона евра, док је најскупље паркинг место у другом кварталу плаћено 60.000 евра.
У Србији је на тржишту некретнина у другом кварталу ове године евидентирано 30.837 купопродајних уговора, 0,6 одсто више него у исто време лане, а укупан промет је износио 1,8 милијарди евра, што је било 8,2 одсто више него на другом кварталу 2023.
Како је наведено, од 1,8 милијарди евра, 446,4 милиона евра било је са делимично регулисаног тржишта.
Највећи удео у укупном промету непокретности чинила је продаја станова (979,5 милиона евра), са учешћем од 56 одсто од укупно прометоване вредности.
За куће је издвојено 150,2 милиона евра (девет одсто укупне вредности), за грађевинско земљиште 147,2 милиона евра (осам одсто укупне вредности), за пословне просторе 77 милиона евра (четири одсто укупне вредности), за пољопривредно земљиште 52,5 милиона евра (три одсто укупне вредности).
Како је наведено, 10 одсто свих прометованих непокретности финансирано је путем кредита, што представља повећање од три процентна поена у односу на претходну годину.
Највише су кредитна средства коришћена за куповину станова, при чему је 23 одсто свих куповина реализовано на овај начин, што је приметан раст у односу на 16,5 дсто из истог периода прошле године, навели су из РГЗ.
Додаје се да је у другом кварталу ове године, број купопродајних уговора значајно порастао у односу на исти период прошле године у Новом Саду (22,5 одсто), Крагујевцу (22,9 одсто) и Нишу (15,6 одсто), док је у Београду забележен благи пад од 1,1 одсто.
За станове је у Београду у другом кварталу ове године издвојено укупно 555,6 милиона евра.
Канцеларија Јавни бележник Мирјана Симовић Алексић, са територије Основног суда у Новом Саду, у другом кварталу ове године доставила је највећи број купопродајних уговора, укупно 523, вредних 49,7 милиона евра.
Канцеларија Јавни бележник Србислав Цвејић, са територије Првог основног суда у Београду, доставила је уговоре са највећим обимом вредности од 69 милиона евра кроз 459 уговора.
Када је реч о делимично регулисаном тржишту непокретности, канцеларија Јавни бележник Србислав Цвејић, са територије Првог основног суда у Београду, канцеларија је са највећим обимом новчаних средстава од око 35,1 милиона евра, а то је уједно и канцеларија са највећим бројем достављених уговора на делимично регулисаном тржишту непокретности – 239 уговора у другом кварталу ове године.
Текст: Данас
Фото: КТВ