Интензивно се дебатује око националног стадиона који се гради у Сурчину последњих година. Најновије вести указују и на озбиљне пропусте у радовима на скупоценом пројекту.

Регулаторни институт за обновљиву енергију и животну средину поднео је кривичну пријаву против министра финансија Синише Малог као одговорног инвеститора, јер се, како тврде, национални стадион гради без грађевинске дозволе.

Све је детаљније појаснио Драгомир Ристановић, члан ове организације, у разговору за Н1.

“Не бих се усудио да тврдим да је ишта у вези са изградњом националног фудбалског стадиона изведено у складу са законом. Грађевинска дозвола јесте издата, али искључиво за земљане радове и изградњу темеља. То је прва фаза пројекта, покрива само изградњу темељне конструкције. Тај поступак спроведен је пребрзо, неопрезно и незаконито. У земљиште је постављено више од 2.300 армирано-бетонских дубоких шипова, и то на подручју које представља заштићену санитарну зону водоизворишта. Све је урађено без процене утицаја на животну средину, и немамо гаранцију да ли је водоизвориште контаминирано”, јасно је упозорење Драгомира Ристановића.

Ту су тек настали нови проблеми.

“Изградња надземног дела стадиона требало је да буде предмет новог пројекта и нове грађевинске дозволе — али то се никада није десило. Према подацима из Централне евиденције и обједињене процедуре, Министарство финансија као инвеститор није ни поднело захтев за издавање грађевинске дозволе за надземни део”.

Ситуација на терену, једноставно, упозорава и захтева реакцију.

“На интернету, посебно Јутјубу, има бројних снимака из дрона који показују да су радови на надземној конструкцији почели још у јануару ове године. На новијим снимцима јасно се види да су радови напредовали — велики број армирано-бетонских носећих стубова и зидова већ је изграђен, а видљиве су и степенице и лифтовска окна”.

Уз још једно гласно упозорење:

“Ово сматрамо веома забрињавајућим, јер ће ти зидови и стубови носити трибине на којима ће у једном тренутку, током фудбалских утакмица, бити више од 50.000 људи. Та степеништа и лифтови морају деценијама да подносе велики динамички притисак. Зато је императив — и по закону и по здравом разуму — да изградњи претходи детаљна техничка контрола пројектне документације и важећа грађевинска дозвола”.

Национални стадион, као и читав пројекат Експа, с којим је практично спојен, нису означени као пројекти од националног значаја, за које би важила посебна правила. Због тога су и даље обавезни да прибаве грађевинску дозволу.

“Чак ни посебан закон о Експу не ослобађа инвеститора те обавезе. А према важећим прописима, употребна дозвола је такође обавезна пре коришћења објекта. У току је измена тих прописа, којом се предлаже одлагање обавезе прибављања употребне дозволе и сагласности на студију утицаја, али та измена још није ступила на снагу. У току је јавна расправа и надам се да ће стручна и шира јавност успети да се супротстави тим изменама”.

Посебно је забрињавајућа изјава министарке грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре која је пре месец и по рекла за телевизију Инсајдер ТВ да техничка контрола још траје. Поставља се питање — по којој документацији се уопште гради национални стадион? Зашто Републичка грађевинска инспекција не реагује по службеној дужности, да заустави радове и санкционише инвеститора и извођаче?

“Није нам циљ да зауставимо пројекат — напротив, желимо да се стадион заврши, да на њему славимо успехе репрезентације. Али безбедност више десетина хиљада људи не сме бити доведена у питање. Неприхватљиво је да се овако масовни објекти граде без грађевинске и користе без употребне дозволе. То нам мора бити опомена, нарочито после трагичног рушења објекта у Новом Саду, када је страдало 16 људи. То не сме да се понови. Недопустиво је да држава, после таквих трагедија, гради нове објекте без основне законске процедуре”, нема дилема Драгомир Ристановић, члан Регулаторног института за обновљиву енергију и животну средину.

Текст: Спорт клуб