Због целокупне ситуације у друштву забринута је и црква. Тим поводом, пре два дана коначно се огласио и патријарх. Каже црква није арбитар, већ миритељка, па “две стране” позива на помирење. Саговорници Н1 оцењују да је за такву поруку касно и да су две стране – у овом прилично удаљене.

У дану када се око 100.000 грађана окупило на београдском Тргу Славија, манастир Дечани огласио се на друштвеној мрежи „X“ духовитом објавом: И ове недеље имали смо у Дечанима велику групу верних, углавном из Београда. Али више их је било на Славији данас.

А онда је на овом налогу „нешто кренуло по злу“ јер је порука, схваћена као подршка студентима, муњевито избрисана.

„Ми знамо да су свега један или двојица епископа стали уз студенте, остали мудро ћуте, и зато ја говорим да се црква одродила од народа, њима је народ једнако власт“, сматра верски аналитичар Драшко Ђеновић.

Црква је забринута, прати све и стоји уз уз свој народ, тог истог дана саопштиће патријарх Порфирије, кроз беседу у Саборној цркви.

„Пратимо растућу атмосферу конфронтације и антагонизма уз свакодневне инциденте који, бојимо се, а не дај Боже, могу се толико проширити да може да буде заиста и великог броја жртава“, рекао је патријарх.

У овим речима патријарха, професор Филозофског факултета у Новом саду и социолог религије види једну врсте суптилне претње.

„Једно благо упозорење да се ствари смире, али на један компромисан и труо начин који неће решити ништа. Могло би се рећи да је реч о једној изјави, да кажем народски, „округло па на ћоше“, у ствари једно велико ништа, пуно неких црквених фразетина“, рекао је социолог религије Слободан Саџаков.

„Ни црква није позвана да буде арбитар, она треба да буде миритељ. Стога, у узбурканој и немирној атмосфери у којој се налази наш народ, можемо рећи и држава, црква се моли за све учеснике у друштвеним збивањима“, навео је патријарх Порфирије.

Е, али баш у тој молитви за све и у позиву на дијалог две стране, теолог Благоје Пантелић види највећи проблем.

„Ви с једне стране имате буквално дрогиране бојовнике партије који газе људе, газе студенте, професоре универзитета, чланове Филхармоније… Ко ту с ким да води дијалог? Не разумем. Ми, дакле, данас морамо јасно да се одредимо, јесмо ли на страни добра или на страни зла. Зар није то елементарна ствар?“, рекао је Пантелић.

Требало би, али није. Елементарна ствар је да у овом тренутку, каже наш саговорник, црква и власт имају користи једна од друге.

„Зато се толико држе и држаће се до последњег дана, док се можда не види да Вучић пада“, каже Саџаков.

Подсећају зато саговорници Н1 на једну од студентских парола на којој је писало „памтићемо и оне који су ћутали“.

ФОТОГРАФИЈЕ: Фонет/СПЦ