Археолози који истражују обале Охридског језера у Албанији изјавили су да су уверени да су открили најстарије људско насеље изграђено на обалама језера у Европи, старо између 6.000 и 8.000 година.
Истраживачки тим из Швајцарске и Албаније свакодневно рони до три метра дубине, где пажљиво извлачи дрвене стубове који су некада носили куће, преноси Ројтерс и додаје да се прикупљају и кости домаћих и дивљих животиња, бакарни предмети и керамика са детаљним резбаријама.
Према речима Алберта Хафнера са Универзитета у Берну, слична насеља су пронађена у алпским и медитеранским областима, али насеље у албанском селу Лин је за око 500 година старије.
“Захваљујући томе што је под водом, органски материјал је одлично очуван, што нам омогућава да откријемо чиме су се ти људи хранили и шта су узгајали”, рекао је Хафнер.
Охридско језеро, које деле Албанија и Северна Македонија, сматра се најстаријим језером у Европи, старим преко милион година.
Старост откривених налаза утврђује се методом радиокарбонског датирања и дендрохронологије, односно мерењем годова у стаблима.
Насеље се, према проценама, простирало на око шест хектара и било је дом за неколико стотина људи, али, како прецизира Ројтерс, након шест година истраживања, истражено је свега око један одсто локације.
Хафнер истиче да су становници тог језера одиграли кључну улогу у ширењу пољопривреде и сточарства по Европи.
“И даље су ловили и сакупљали, али је основна исхрана долазила из пољопривреде”, додао је он.
Албански археолог Адриан Анастаси каже да би за потпуну истраженост локације могле бити потребне деценије.
“По начину на који су живели, јели, ловили, рибарили и градили, можемо рећи да су за то време били изузетно напредни”, истакао је Анастаси.
ФОТО: Wикипедиа