Узалуд су сви напори нових сувласника, компаније Инеос, да клуб врате на врх, када нису решени многи проблеми који гиганта са Олд Трафорда константно срозавају већ више од десет година.
Откако је породица Глејзер 2005. купила акције клуба, Јунајтед је на свим фронтовима постепено слабио, док није дошао до нивоа срамотног за елитни клуб. То се више не може сакрити нити толерисати.
Навијачи се шале да су у недељу против Борнмута гледали мишеве на терену, али мишеви су изгледа у великом броју освојили цео Олд Трафорд. И буквално! Према последњем извештају инспектора за хигијену, стадион Манчестер Јунајтеда још једном је претрпео праву инвазију ових напасника!
Да их има заиста много видело се и у новембру када су камере на утакмици Лиге Европе са Бодо Глимтом ухватиле једног миша насред терена на Олд Трафорду.
Људи задужени за контролу хигијене били су шокирани када су недавно открили присуство мишева тамо где не би смело да их буде – у нижем нивоу стадиона и киосцима који продају храну навијачима око стадиона.
Отуда је претходна оцена за хигијену (4/5) спуштена на двојку и наређено им је да се ствари поправе у најхитнијем могућем року.
Манчестер Јунајтед одавно има проблем са мишевима и пацовима, јер се налази на локацији између канала и железничке пруге. Још 2015. клуб је морао да постигне договор са локаним компанијама за дератизацију како би покушао да реши проблем са огромним бројем мишева који су се појављивали на северној и јужној трибини, док су многи били примећени и у клупским канцеларијама.
Проблем је некако изразитији у зимском периоду када глодари настоје да пронађу топле, скровите кутке, тако да они који контролишу њихову појаву сада патролирају Олд Трафордом четири или пет пута недељно како би их похватали или растерали.
“Клуб примењује робустан систем контроле глодара на Олд Трафорду. Висеструка контрола на недељној бази примењује се у свим објектима кетеринга и предузимају се све мере да се обезбеде чистоћа и хигијена где год се храна складишти, припрема и сервира. Ако се примети и најмањи инцидент, предизимају се хитне мере”, изјавио је портпарол клуба после написа у штампи о појави глодара.
Мишеви су само део проблема Манчестер Јунајтеда и његовог оронулог Театра снова изграђеног 1910. Стадион је одавно зрео за озбиљно реновирање, али последња важнија реконструкција рађена је још 2006. и после тога није виђено ништа значајније.
У међувремену, бројни енглески клубови су ојачали и превазишли Манчестер јунајтед не само резултатски и делима на терену, већ и по инфраструктури. Арсенал, Тотенхем, Манчестер сити… Сви они се могу похвалити да имају далеко модерније стадионе и услове, који су адекватни 21. веку. Јунајтед је и даље дубоко у 20.
Рекло би се да Манчестер Јунајтед заостаје далеко иза свих њих, али не само по инфраструктури, већ и по понуди хране. Познато је да је на стадиону готово немогуће доћи до хране у полувремену, ако се не изађе барем пет до десет минута раније, како би се макар дошло до парчета млаке пите или сендвича, који се распродају за тили час, тако да они последњи у реду остану без ичега. О огромним редовима испред мини киоска који продају брзу храну и пиво, излишно је говорити у поређењу са модерним 65-метарским баром на стадиону Тотенхема, где продаја тече великом брзином и без застоја.
Инспектори су својевремено били шокирани када се једном од гостију у ВИП зони сервирала готово непечена пилетина, после чега је клуб добио најнижу могућу оцену за квалитет хране. Јединицу!
У кухињи и местима где се припрема храна, затечен је прави хаос – прљаве посуде, недостатак судопера са топлом водом, храна која је затечена на поду, замрљани прекидачи за струју… Из зидова на целом објекту вире жице и струјни каблови, све је некако застарело и хаотично.
И то је само део проблема, јер је објекат толико оронуо да се то више не може игнорисати. Тоалети су често преплављени водом, а рђа се појављује на све стране, од крова до капија на стадиону. Они који дођу на стадион имају чест проблем са интернетом, сигнал често пуца. Сам поглед на семафор не депримира само због све чешћих негативних резултата Јунајтедовог тима – уска, електронска табла, постављена изнад тунела, неадекватна је величини клуба и времена. Нема видео бима на ком се могу видети спорне ситуације, тај семафор је реликт прошлости у којој је Јунајтед остао заглављен.
“Место делује запуштено и истрошено. Има још онај старински шарм, али је далеко иза овог времена. Срамота је пролазити овуда и гледати рђу на све стране, видети кров који прокишњава. Делује депримирајуће”, констатовао је један навијач Манчестер Јунајтеда.
Манчестерски дерби 2019. остао је познат и по томе што је забележена невиђена поплава после јаког пљуска. Кров је попустио па је на делу трибине виђен прави водопад, вода се на столице сливала у слаповима и било је заиста тужно видети такав призор.
“Нова туристичка атракција на Олд Трафорду. Водопад”, подсмевали су клубу на друштвеним мрежама.
Да све буде горе, у недељу је на конференцији за медије Рубена Аморима, после пораза од Борнмута (0:3) почео да прокишњава и плафон у медија центру, па су и Португалац и новинари били шокирани призором.
Када се свему томе додају и оне митске приче о томе како је Холанђанин Арјен Робен, у периоду када је био у напону каријере, одбио да потпише за Јунајтед јер је у тренинг центру на Карингтону, осетио мирис крава, који се ширио однекуд… О томе не вреди ни причати. Џим Ретклиф је као један од првих задатака када је дошао, означио реновирање Карингтона, и оно је увелико у току са инвестицијом од преко 50 милиона фунти. Дакле, барем негде се почело.
Следећи је Олд Трафорд. Рушити га или оставити целог, или макар део. Клуб још није преломио шта да уради, а консултовао је и навијаче, који су чини се више за то да се изгради модеран објекат капациетата 100.000 места за шта је и Џим Ретклиф. Проблем је што Ретклиф не би да финасира све сам, па је тражио помоћ државе, локалних власти, за градњу “Вемблија севера”. И ко зна како ће се и та прича завршити.
Њему, руку на срце, није требало много да се замери навијачима и не само њима. Толико да су га назвали Ибенизером Скруџом, ликом из романа Чарлса Дикенса.
Детаљ са меча Јунајтеда (©Реутерс)
Иако је локалац, својевремено други најбогатији човек Велике Британије, решио је да укине 250 радних места како би уштедео. Отказане су новогодишње забаве за запослене, све привилегије које су уживали и које се тичу путовања на гостовања, плаћања хотелских услуга и хране. Навијачима је забио нож у леђа када је повећао цену карата за утакмице до краја сезоне на 66 фунти, не изузимајући ни пензинере ни децу. Узалуд су одбране типа како је то урађено са свега три одсто карата, јер је 97 одсто већ продато по дисконтним ценама – навијачи слуте шта се ваља иза брда за наредну сезону. И већ увелико протестују, а чини ће то и даље јер су заједно са љутим противницима, фановима Ливерпула, за 5. јануар уочи меча на Енфилду, заказали заједнички протест против повећања цене улазница.
Ливерпул и Манчестер су раднички градови, то не би требало да забораве пребогати власници, посебно Ретклиф који се увек хвали да долази из тог окружења.
Тим, резултати и муке које славни клуб има у покушају да се врати на стазе славе којим их је више од две и по деценије водио легендарни Алекс Фергусон, посебна су прича. Рубен Аморим је веома брзо постао свестан какав изазов је прихватио недавно и требаће му много снаге и нерава да истраје у оном што жели.
Јер се на Олд Трафорду поред мишева на стадиону, запатио и менталитет мишева у фудбалском смислу. Страх од неуспеха, од клиске пропасти, оковао је све на Театру снова. И држи их у трајном кошмару.
Давно је прошло време када је славни Сер Алекс могао да пред утакмицу са Тотенхемом, клапне рукама у свлачионици без да и играчима да било какво упутство. осим овог:
“Идемо момци, то су само Спурси“…
И Спурси су сада одмакли Јунајтеду у много чему. А Фергусон је одавно само на трибинама и не може више да помогне Јунајтеду.
Срамотан потез којим га је клуб недавно без објашњења оставио без доживотног примања на амбасадорском нивоу, само је ставка више која сведочи о вртоглавном пропадању.
Чини се да је Јунајтед упао у вртлог лудила и хаоса ком нема краја. И требаће много времена и снаге да се из тог вира извуче. А стрпљење свих је на издисају…
Текст: Моззартспорт