Председник Демократске странке Срђан Миливојевић рекао је да је та странка веома добро чула студенте на протесту испред РТС у петак увече и да су зато донели одлуку о ступању у штрајк у парламенту. Гостујући на Н1, он је навео да је генерални штрајк само први корак ка успостављању привремене владе и да “овде Србија мора да застане да би се ослободила”.
Каже да ДС неће бојкотовати парламент као 2018, 2019, 2020. године, већ да ће то бити нешто супротно. “Ово је активно супротстављање генерисању насиља, мржње и – провоцирању сукоба са студентима”, навео је.
Председништво Демократске странке одлучило је у суботу да посланици те партије у Народној скупштини ступе у штрајкдо испуњења студентских захтева и позвало остале опозиционе парламентарне странке да им се придруже.
„Ми смо јако добро чули захтеве студената на оном величанственом протесту испред РТС, видели сте колико су гласно студенти изговарали генерални штрајк. Ја не могу очекивати да просветни радници, да професори, да они који васпитавају моје сестриће, братанце, моји пријатељи и професори ступе у генерални штрајк у школама, а да ми као посланици то не подржимо. И ово је подршка студентским захтевима и она је недвосмислена. Она каже да ћемо ми активно учествовати у блокади рада парламента и не само у томе. Ми морамо да се супротставимо онима који генеришу мржњу, који промовишу насиље, који провоцирају сукобе на улици и ми јако добро знамо да ти људи неће одустати“, рекао је додајући да режим нема намеру да испуни захтеве студената.
Оцењује да је режим недвосмислено казао да „не одустају од политике насиља и мржње“ и наводи да власт не жели да испуни захтеве студената. Наводи да је генерални штрајк само први корак ка успостављању привремене владе.
Верује да ће се многе опозиционе посланичке групе томе (штрајку у Скупштини) придружити. „До краја недеље ћемо имати састанак са осталим посланичким групама и не само посланичким групама и парламентарним странкама, већ и другим опозиционим групацијама, о даљим корацима и активностима које ћемо предузети у циљу добијања решења које се зове прелазна влада. Јер прелазна влада је само средство за успостављање нормалног живота у овој земљи“, навео је и рекао да је ДС осмислио план активности.
Каже да га забрињава чињеница да је Александар Вучић „спреман да провоцира инциденте на Универзитету“.
„Тај небитан лик који каже „никада нешто нећу дати“ је исти онај човек који се у цркви заклео да никада неће дати Косово и Метохију. Који се никада неће одрећи политике Карловац-Вировитица. То је исти онај човек који је казао „не дам Газиводе“, који је казао „не дам Гашића“. Тај човек кад год нешто каже да не да и бије се оне кукавне груди, одмах после пар дана то да. Мене више забрињава чињеница да је Александар Вучић спреман да провоцира инциденте на универзитету и да је спреман да провоцира компромитацију студентског протеста. Ја упозоравам режим да не покушава да провоцира ову децу, да им подмеће дрогу, да не покушава овога тренутка да спасава свој посрнули рејтинг тиме што ће кризу измештати на Косово и Метохију или у регион… Нека настави да преговара са оним државама са којима овога тренутка преговара о добијењу азила. То му је главна активност коју треба да ради“, навео је Миливојевић, додајући да је дубоко уверен да Вучић „прави одступницу као (Башар ел) Асад“.
Миливојевић, подсећајући на одлуке адвоката о обустави рада на седам дана, али и позиве просветарима, каже да није мала ствар када две професије крену у генерални штрајк и кажу – људи овде је ситуација неодржива. „Нормалан живот је доведен под знак питања. Не можемо ми да угрозимо нормалан живот због самовоље и свевлашћа једног човека. И наравно да позивамо и просветне раднике, и лекаре, и пољопривреднике, и стјуардесе, и пилоте, и молере, и зидаре, све људе. Овде заиста Србија мора да застане да би се ослободила“, рекао је и додао да ово не може више тако и да у борби за слободу морају да учествују сви.
Како додаје, не може се очекивати да студенти изнесу ову борбу до краја сами. Па нису 1300 каплара у великом рату победили сами Аустро-угарску, додао је. „Ми не тражимо да се ико жртвује. Ја не тражим ни једног просветног радника да буде Милоје Павловић. Овде не треба нико да каже – пуцајте, ја и сад да држим част. Овде треба да се каже – не дам вам да пуцате у нашу децу и тако држим час. Не дам да моје достојанство стане у Вучићевих пет посто“, навео је.
Како је рекао, Демократска странка апсолутно подржава захтев студената да протести остану изван сфере политике, наводећи да је то њихов протест, а да они подржавају њихове захтеве. „Али, ми смо политичка странка, ми смо ти који имамо политичке захтеве за решење кризе. Ми смо ти који морамо да артикулишемо народно незадовољство. Ја сам један од људи који су учестовали у студентским протестима и 1992. и 1996. и 1999. и 2000. године. Иако нисам био тада студент, али сам тесно сарађивао са студентским организацијама, планирао и координирао те активности. И тада су политичке странке имале исту ову ситуацију. И некадашњи покрет Отпор је рекао – нећемо политичке странке, ми нисмо политичка странка. И студентски протест 1996. и 1997. је рекао нећемо, уплив политичких странака. Ми идемо на два паралелна колосека која ће се једног тренутка сусрести. Јер ми морамо да се изборимо за нормалност у нашем друштву“, рекао је и додао да подржава студенте и да је добро да њихов протест остане изван сфере политике.
Колико год Александар Вучић тврдио да је то политички протест, то није политички протест, то је протест побуњене садашњости и будућности ове земље, оценио је.
На питање како се долази до прелазне владе, ако је власт не жели, Миливојевић каже – на начин тако што се грађани позову на побуну и на штрајк, а да их они позивају личним примером. Наводи да има много модела борбе које ми нису исцрпели, да ће предложити већ наредне недеље један који ће анимирати грађане за ту борбу.
Мирослав Алексић из Народног покрета Србије је на телевизији Нова рекао да он није баш за идеју бојкота парламента и да се тиме губи могућност за институционалну борбу и за слање порука грађанима који иначе те поруке не могу да чују. Коментаришући такав став, Миливојевић каже да је то бити „активан штрајк, активно супротстављање насиљу и у парламенту и у политичком животу Србије и ван парламента“.
„Дакле нисмо за то да бојкотујемо парламент као 2018, 2019. и 2020. године, па смо бојкотовали и изборе. Ово је нешто сасвим супротно од тога. Није ово бојкот парламента, није ово бојкот политичког живота. Ово је активно супротстављање генерисању насиља, мржње и провоцирању сукоба са студентима… Ово није бојкот, ово је ново, да се активно учествује у генералном штрајку“, навео је.
Како је навео, не може се очекивати од људи да иду у генерални штрајк а да они (политичари) седе у парламенту и да учествују у имитацији парламентаризма. „То је некада буде парламент, сада је ту уведен стечај вољом Ане Брнабић. Ја не могу да дозволим да Ана Брнабић буде стечајна управница парламентарног живота у Србији“, каже Миливојевић.
На питање што онда не напусте парламент, каже да је то исто као да се каже војницима – што не дезертирате из борбе, а да очекујете да победите. „Али да се разумемо, ако је то очекивање грађана и пут за добијање прелазне владе – ми немамо проблем да урадимо ни једну смислену и очекивану активност ако је то пут за остваривање наших циљева“, закључио је Срђан Миливојевић.