Председник фудбалског клуба Војводина Драгољуб Збиљић, као и челни људи кошаркашких клубова Црвене звезде и Партизана, Жељко Дрчелић и Остоја Мијаиловић налазе на листи људи чије су фирме захваљујући пословима са државом зарадиле стотине милиона евра.

Овом темом се бавио Радар и то на основу финансијских извештаја јавно доступних на сајту АПР-а, који показује колико су у бизнису успешни челни људи најпопуларнијих српских клубова. Зато можда и не чуде огромна улагања и буџети са којим њихови спортски колективи располажу.

Рекордер је компанија Енерготехника Јужна Бачка у власништву Драгољуба Збиљића, у чију касу је за годину дана легло око 230 милиона евра или чак 92 посто више новца него 2023. године.

Још брже је, међутим, расла њена нето добит, која је достигла 2,4 милијарде динара или нешто више од 20 милиона евра. Другим речима, профит јој је 2024. био за чак 153 процента већи него 2023.

Јужна Бачка је само са државом и на тендерима лане склопила скоро 30 уговора. Доступни подаци показују да је најчешће послове добијала од Електродистрибуције Србије, у просеку један месечно, а укупна вредност потписаних уговора и споразума само са том државном компанијом прелази 32 милиона евра.

Уз то, ангажована је и на пројекту Националног стадиона, где је са још 38 подизвођача добила чак око 18 милијарди динара или 152 милиона евра вредан посао изградње постројења за снабдевање топлотном, расхладном и електричном енергијом. Добар део тих прихода лећи ће на рачун његове фирме у току ове године, јер ти радови нису ни близу краја, а пореске обвезнике градња Националног стадиона већ је, како сазнаје Радар, коштала 43 милијарде динара или око 367 милиона евра.

Енерготехника Јужна Бачка послове је добијала и од Београдских електрана, Инфраструктуре железнице Србије, Електромреже Србије (ЕМС)… Недавно јој је ЕМС доделио уговор за изградњу кабловског вода, а само од тог посла Збиљићева фирма инкасираће 1,1 милијарду динара или око 9,5 милиона евра.

У контексту високих природа, профита, послова од државе неизоставан је и Конкорд вест, односно власник те компаније Жељко Дрчелић, који је и председник Кошаркашког клуба Црвена звезда. Дрчелић је недавно смањио свој удео у тој компанији са 75 на 50 одсто, у корист фирме Раимс девелопмент, иако је Конкорд током прошле године остварио раст прихода за 24 одсто, а добити за чак 123 процента. У касу те компаније у 2024. легло је 16,7 милијарди динара или око 142,3 милиона евра, док је добит износила 476 милиона динара, односно око четири милиона евра.

И Дрчелићева фирма добијала је послове на највећим државним пројектима. Конкорд вест је у конзорцијуму са још неколико фирми ангажован на изградњи стамбеног комплекса целине Е2 у оквиру пројекта Експо 2027, а за то ће држава издвојити укупно 252 милиона евра, односно готово 30 милијарди динара укључујући ПДВ. Дрчелићевој компанији од тог посла припашће 28 одсто новца.

Његова фирма била је ангажована и на изградњи Универзитетске дечје клинике Тиршова 2, чија је вредност већа од 153 милиона евра. Конкорд вест је део и конзорцијума који је добио посао за реконструкцију Музеја града Београда, вредан око 43 милиона евра.

Само ова три посла, уговорена са државом, вредна су 448 милиона евра и ако Дрчелићевој фирми припадне само четвртина уговорене суме, на њен рачун лећи ће више од 110 милиона евра.

У врху по оствареним приходима су и фирме бизнисмена Остоје Мијаиловића, председника Кошаркашког клуба Партизан. Глобос осигурање, у којем је Мијаиловић сувласник, приходовало је око 5,8 милијарди динара или 50 милиона евра. Судећи према подацима објављеним на Порталу јавних набавки, тој осигуравајућој компанији је за нешто више од годину дана додељено чак 170 уговора. А како се деле послови Глобос осигурању најбоље говори податак да је само у децембру са њим склопљено чак 11 уговора, а од почетка ове године још пет.

Истовремено, његов Бритиш моторс, који такође послује са државом, прошао је нешто лошије, па је у 2024. остварио приходе од четири милијарде динара или 34,4 милиона евра. Још неке Мијаиловићеве фирме оствариле су профите од близу 20 милиона евра.

То је случај са Трио моторсом, коме је у касу легло око 18 милиона евра, два и по пута више него годину дана раније, с тим што је профит повећан скоро пет пута, са непуних 300.000 на 1,4 милиона евра. Слично је и са фирмом АКС флит солушн, чији је већински власник, преко Бавариа тима, Милица Остојић, супруга Остоје Мијаиловића, а лане су јој приходи износили око 25 милиона евра.

Владимир Тодоровић (Извор: Спорт клуб)