Потпредседник Нове Демократске странке Србије (Нови ДСС) Предраг Марсенић рекао је да су студенти у блокади универзитета у Србији за последњих неколико месеци учинили велике ствари у нашем друштву јер су пробудили енергију и наду у промене и да имају његове неподељене симпатије за то, али је изрекао и низ критика у погледу одлуке да затраже расписивање ванредних избора без претходних предрадњи које воде ка стварно фер и поштеним изборима.

“Мислим да се десила логичка грешка у корацима са тим захтевом који питање је да ли ће довести до резултата. Зар није логичније било истрајати на захтеву за неком формом прелазне или експертске владе која би несумњиво довела до резултата јер би избори, након прелазне владе, били заиста демократски и фер?” упитао је Марсенић гостујући на КТВ телевизији из Зрењанина, наводећи да је овако “лопта враћена Вучићу у шеснаестерац”, на терен на коме се он добро сналази “са свим разрађеним машинеријама и системом изборних крађа и манипулација… А о медијима који су нама из опозиције затворени и да не причамо”.

Он је такође навео и да је опозиција имала одређени ресурс, од 30 и више процената, освојених на последњим парламентарним изборима (2023), који се, објашњава, нпр. могао искористити и надоградити уз студентску подршку, како би се можда направило нешто слично црногорском сценарију из 2020. (победа опозиције над ДПС-ом Мила Ђукановића после три деценије).

Додаје да се у том случају могло ићи ка форми подршке трима листама: једној десно националној, једној условно левој и једној листи центра, али, каже, није дошло до потребне синергије а ни разговора, због става студената, помало аутистичног, да се прави отклон од политичара и политичке опозиције.

“Зашто су се толико ограђивали од опозиције? Опозиција је неретко била нападана да је под контролом Вучића… А што бисмо ми били под контролом Вучића, зар мислите да нисмо могли да будемо министри у његовим владама? Па јесмо. То је бесмислена прича. Ко каже да сви ти напади на опозицију нису смишљени са циљем да се овде створи двопартијски систем где би, нпр. обе структуре (и режимску и студентску листу) контролисао неко из иностранства? То може на то да подсећа”, истакао је Марсенић, износећи тезу да је неко са стране можда добро осмислио процес делегитимизације опозиције.

Према његовим речима, ако би случајно победила студентска листа, тј. листа коју би студенти подржали, ко би гарантовао да неће четири године и владати, насупрот тезама које су се могле чути у јавности да би након одређеног периода, од највише годину дана (од евентуалне победе над актуелном влашћу), били расписани фер избори.

Симптом/М. М.