Планиране измене и допуне Кривичног законика подразумевају између осталог да се Суд “сврстава на страну тужилаштва и полиције”. “То сматрамо ретроградним, поготово у друштву које је озбиљно загазило у ауториотарни систем”, изјавио је судија Апелационог суда у Београду и један од иницијатора ПроГласа Миодраг Мајић.
Додао је да ће ПроГлас понудити програм за “дан после”. ”Дакле, за дан када се стекну услови да вратимо друштво и институције које су нам отете… Ми од неразумног друштва морамо да направимо прелаз ка нормалном друштву – у којем ће они који крше закон и Устав бити у затвору”, навео је Мајић.
Јавна расправа о Нацрту закона о изменама и допунама Кривичног законика недавно је отворена и требало би да траје до почетка новембра.
“Непримећено, у сенци свега што нам се дешава, пролазе измене целог сета закона – и Закона о кривичном поступку и Закона о правосудној академији. Све би то требало да нас пробуди и по мало забрине. Ми имамо готово устаљену праксу да свака власт не одоли да своју политичку моћ представи и изменама кривичног законодавства, које се сматра једним од централних грана законодавства у свакој држави. Из текста измена, можемо да видимо да се поново прави заокрет у кривичној процедури”, рекао је Мајић.
Изменама кривичног закона, додао је Мајић, суд поново узима активну улогу и тамо где тужилац није успео да у довољној мери докаже оптужницу, он проналази доказе.
Говорећи о протестима просветара, пољопривредника и против ископавања литијума, Мајић, који је и један од иницијатора ПроГласа, рекао је да је та иницјатива настала и “труди се да буде нека врста стожера окупљања слободних грађана“.
“Дакле, грађана којима је укинута сувереност. ПроГлас ће остати уз све те групације, онолико колико се покаже као неопходно”, казао је Мајић.
Текст: Н1