Ломпар је агенцији Бета казао да је студентски процес на врху кретања које изражава дубоко незадовољство, како је рекао, постојећим режимом и његовим председником (Александар Вучић).

“Скуп је био у традицији мирних и ненасилних протеста с високом свешћу културе и одговорности организатора и учесника. И Ректорски колегијум је био на нивоу догађаја и показао је представницима власти у којој мери они изневеравају улогу која им је поверена. Протест више стотина хиљада људи је показао једну битну чињеницу у развијању грађанске свести која је национално одговорна”, казао је професор.

Ломпар је осудио понашање страних чинилаца који, како је навео, не желе да уоче битна огрешења режима о грађанске и националне интересе.

“Међународни фактори су вођени услугама које им режим у Србији свакодневно чини. Опредељења Европске уније нису вођена вредностима, него интересима. Грађани би требало да схвате да је главна одговорност на њима и да је не могу селити ни на какве спољне чиниоце, било ЕУ, САД или Русије”, оценио је.

Ако студентски протест направи продор, додао је, ка синтези националног и грађанског мишљења и понашања, онда ће то бити прекретница у јавности Србије.

Коментаришући однос власти према учесницима протеста, Ломпар је рекао да се ради о непримереном понашању у коме се чак вређа и најбољи светски тенисер Новак Ђоковић.

“Режим може да опстане само на поделама. Окупљање у Пионирском парку и друге акције су показале да режим жели да изазове сукобе између грађана. Вређање Новака Ђоковића показује да режим нема ниједан једини критеријум осим себе самога, и то је дошло од председника Републике. У овој земљи они не желе да било ко вреди ако не одговара њима. Осуђујем и увреде упућене ректору Универзитета у Београду професору Владану Ђокића чије су изјаве умерене и тачне”, рекао је Ломпар.

Он је казао да је пуштање звучног ефекта за време комеморације 15. марта, када је, како се тврди, повређено више учесника протеста, било злокобно и да заслужује сваку осуду.

“Није логично веровати да толики број људи у једном тренутку може да умисли неки догађај. Реч је о једном ефекту који је деловао злокобно. Не постоји начин да ненасилни студентски протест, који је добио форму огромне масовности, буде оспорен осим разним облицима криминализације које треба одлучно одбити”, рекао је професор Ломпар.