Данас је тачно три месеца од урушавања надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, када је страдало 15 људи. У ова три месеца стало је свашта. Од негирања да је надстрешница реконструисана, преко објављивања “комплетне документације” у наставцима и разним допунама како се притисак студената с улице појачавао, до оставки министара, хапшења и коначно пада Владе Србије. Режим Српске напредне странке никада није био овако уздрман, а сваки потез власти у протеклих 92 дана је то потврђивао.

Покушали смо да направимо ретроспективу свих бесрамних потеза, којима је власт покушала да са себе скине одговорност за највећу трагедију у историји Новог Сада. И даље безуспешно…

1. новембар: „Нажалост, хитна помоћ није имала пуно посла”, и “Ипак је реконструисана”

Истог дана несреће јавности се обратило више високих функционера. А међу њима током дана обратио се и министар унутрашњих послова Ивица Дачић.

ФОТО: Фонет

„Нажалост, хитна помоћ није имала пуно посла, зато што је било много више мртвих него повређених“, казао је он.

Власт је готово одмах почела да тражи одговорне за несрећу. На челу са председником Србије Александром Вучићем.

„Када смо све реновирали, само њу нисмо. Зашто? Не знам, неко ће ваљда да пружи одговоре. Јесмо ли сви криви у последњих 60 година, јесмо, али посебно су криви они који су ствари пројектовали, а једно је сигурно одговорни су они чија је дужност била инфраструктура и безбедност грађана”.

4. новембар: Не зна се ко је крив и грешка струке

Три дана након несреће, министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић саопштио је како ће поднети оставку из моралних разлога. Исте вечери председник Србије гостовао је на телевизији са националном фреквенцијом, говоривши о овоме, као и о надстрешници.

„Да ли би да није било оптерећења стакла то стајало још годину, две или три, свакако сајле су стајале 60 година… Свакако овде је реч о грешци струке“, рекао је Вучић.

Вучић је навео и да „не зна ко је тачно крив“ у овој несрећи.

„Свако пребацује на оног другог у ланцу“, рекао је он.

20, 21, 23. новембар: Оставке, хапшења и “Готово је са оставкама”

Власт је пуних 20 дана на сав глас говорила како није одговорна за погибију 15 људи. А онда су уследиле нове оставке.

Тако је скоро три недеље од несреће Томислав Момировић поднео оставку на место министра трговине. Он је, наиме пре Горана Весића обављао функцију министра грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и то у време док су трајали радови на Железничкој станици.

Сутрадан, стижу и хапшења. Тако је ухапшено 11 особа осумњичених за пад надстрешнице. Међу њима био је и Горан Весић. А онда се исте вечери укључио и Вучић.

„Готово је са оставкама. Надлежни органи ће да раде свој посао, што се тиче кривичне одговорности, нека хапси колико год хоће“, рекао је Вучић за РТС.

А занимљиво је да је сутрадан Вучић казао да је замолио полицију да не објављује колико је било физичких и вербалних сукоба током тих блокада.

28. новембар: Страни плаћеници

Вучић је тад тврдио да новац из једне америчке фондације пребацује у организацију Грађанске иницијативе, коју је назвао „проточни бојлер“, па потом даље у „ПроГлас“ и друге организације.

1. децембар: “Умијте се леденом водом”

Тачно месец дана од трагедије, Вучић је такорећи оправдао низ инцидената на улицама у оквиру блокада и акција због тражења одговорности. Осврнуо се на случај током блокаде у Пожаревцу, када је један старији грађанин завршио на хауби аутомобила којим је непознати возач покушао да пробије блокаду.

„Каже неко му је скочио на хаубу зато што је човек хтео да прође. Па, каже, да ухапсимо можда човека који вози аутомобил. Како, бре, да ухапсите човека који није прекршио закон? Он човек ишао својим путем. Јел сте ви сви при свести, бре? Умијте се леденом водом, узмите негде, има хладне воде колико хоћете“, рекао је председник.

ФОТО: Фонет

5. децембар: Млади протестују због новца

Тих дана кад су студенти кренули у акције блокада својих факултета, председник Србије Александар Вучић је из Швајцарске позвао младе да се „не свађају и туку око новца зарад рушења власти“.

11. децембар: “То је бука негде око 600 њих” и “документација на сајту Владе”

Вучић је најавио испуњење неколико захтева студената који су блокирали факултете Универзитета у Београду, а док је он говорио, испред Председништва су се чули звиждуци студената окупљених испред зграде.

„За ове људе који чују ову буку, то је бука негде око 600 њих, свеједно да ли и 6.000, ја их изузетно поштујем, изузетно ценим“, казао је Вучић.

Исте вечери председник Србије је уживо у програму показао регистре са комплетном документацијом о реконструкцији Железничке станице, сматрајући да је тиме испунио захтеве.
А да би додатно „омекшао“ студенте, понудио им је куповину стана – учешће за стан од 75.000 евра ће износити 2.250 евра, што је три одсто, а не 15.000 евра (20 одсто), колико је по садашњим прописима.

19. децембар: Деца су у власништву државе

Посланик Српске напредне странке Владимир Ђукановић рекао је да су деца до свог 18. рођендана власништво државе.

„Молим центре за социјални рад, ресорна министарства да се огласе. Дете је власништво државе до свог пунолетства“, рекао је Владимир Ђукановић говоре’’и о томе да се гимнаyијалци и средњошколци придружују студентским блокадама.

21. и 22. децембар: Кобре да их све разбацају

Говерећи о студентском протесту испред зграде Председништва, Александар Вучић је рекао да није хтео, односно да му није пало на памет, да на студенте изводи Кобре (Одред војне полиције специјалне намене) „да их све разбаца“.

„Да изађем да их вређам, да изађем да се тучем, да изведем Кобре да их разбацамо све, не би требало шест-седам секунди, нико ме није пало на памет“, рекао је Вучић.

22. децембар: На Славији 29.000 људи

Према Архиву јавних скупова, на протесту на Тргу Славија у организацији студената било је око 100.000 људи, чинећи га најмасовнијим протестом у модерној историји Србије.

С тим у вези, огласило се МУП и навело да је на скупу било око 29.000 људи.

25. децембар: Дебакл у Сава Центру

На списку тема напредњачког скупа у Сава центру, који је требало да буде посвећен младима, било је свега само не студената и младих. Вучић је причао о јефтиним стамбеним кредитима за младе, страним плаћеницима, а била је ту и прикривена претња да полиција неће примењивати силу према студентима, осим ако на то не буде “буквално приморана“…

29. децембар: Хрватски шпијуни и таргетирање студенткиње

Како је Вучић казао, добрим српским студентима, чак и када покажу индекс, није био одобрен улаз на факултет зато што нису на другој страни.

„Али зато хрватским члановима НВО који су лагали нашу земљу, земљу домаћина, да обилазе Кућу цвећа и иду у туризам и не знам ја шта све, њима је било дозвољено да долазе на факултете. Ништа страшно, осим што то говори о упливу хрватске обавештајне агенције“, рекао је Вучић на телевизији са националном фреквенцијом.

30. децембар: Лојалисти

„Били су прво у једној малој цркви. То је њихов обичај. Ја нисам део тог тима. И увек сам мислио да је то претеривање, али су ми ту веома блиски људи, део тога“, рекао је Вучић крајем године, кад је у јавност изашла информација о лојалистима Српске напредне странке који су спремни да се боре.

14. јануар: Опет референдум

Вучић је поново понудио саветодавни референдум о његовој смени, након што је изашло истраживање Црте у ком је наводно већина грађана против тога да остаје на власти.

„Борио сам се за народ и народ је моја снага. Ако су ови наводи Црте тачни, за мене је немогуће да опстанем на месту председника Србије и зато, потребно је да опозиционе странке предају само 67 потписа, а имају их преко 80, за одржавање саветодавног референдума о председнику Србије”, рекао је он тад на Инстаграму.

Тих дана осванула је и Инстаграм страница „Вучићу верујем“, као подршка председнику.

16. јануар: Опет страни плаћеници и обојене револуције

Председник Србије Вучић је тог дана оценио да су у Србији на сцени позиви на рушење уставног поретка и покушај обојене револуције.

А такође, казао је у објави на Инстаграму како ће од тог тренутка да бира речи које ће изговорити у наредном периоду, како не би утицао на тензије.

„Ја позивам све, сам ћу се томе придружити, бирајући сваку реч коју ћу да изговорим у наредном периоду, не бих ли утицао на смањење тензија“, рекао је председник Србије.

20. јануар: Црвени средњи прст

Иако није конкретна изјава функционера, свакако носи значење – графити црвеног средњег прста који су се у пар дана појавили прво на налозима на друштвеним мрежама неких виђених функционера СНС, а затим на улицама, али и зидовима и платоима школа и вртића.

22. јануар: Лудаци

Говорећи о тад предстојећем генералном штрајку о ком је Нова писала, Вучић је имао коју реч о људима који ће у томе учествовати.

“Видим да неки најављују да неће да иду у теретану, да ће да купе хлеб раније, да ли ће тог дана да ручају, вечерају. Има много лудака у нашој земљи”, рекао је Вучић.

Милош Вучевић ФОТО: YоуТубе

27. јануар: Ипак нема целе документације, и помиловаћемо студенте

Студенти који су кривично процесуирани у току блокада факултета и других демонстрација, биће помиловани, рекао је председник тог дана. А онда се дотакао и документације.

28. јануара: Оставка Вучевића, пад Владе Србије

Влада Републике Србије је пала кад је Милош Вучевић дао неопозиву оставку на место премијера. И то истог дана кад је у јавност стигла вест како су брутално пребијени студенти у Новом Саду, а једној девојци је бејзбол палицом избијена вилица.

Текст: Нова.рс