И док међународни представници на Косову жале због изостанка оверавања Српске листе за предстојеће изборе и позивају да се процес сертификације не политизује, највиши косовски званичници немају проблем са овом одлуком. Косовски премијер поручује да нико не би требало да очекује другачији став чланова Самоопредељења који су се и успротивили потврђивању Српске листе. Косовска председница поручује да су поједини чланови Српске листе „вршили терористичке нападе“, те позива на поштовање одлуке Централне изборне комисије.
Централна изборна комисије јуче је одржала састанак на којем је одлучивала о потврђивању странака за предстојеће изборе. Од укупно 28 пријављених политичких субјеката, сертификација је изостала само за Српску листу.
Противљење потврђивању ове странке исказали су чланови Самоопредељења у ЦИК-у, а као разлог навели, то што је председник Српске листе, Златан Елек искористио термин „Косово и Метохија“, те уједно казао „живела Србија, а не живело Косово“.
Српска листа тада није сертификована, услед изостанка подршке других чланова Централне изборе комисије. Међу уздржанима је био и представник Демократске странке у ЦИК-у, Аријанит Ељшани.
Он је, међутим, поручио да Српска листа испуњава критеријуме за сертификацију, односно да током претходних провера косовских институција, укључујући и МУП-а, нису изнели никакве примедбе на листу кандидата ове странке.
Одлука је, међутим, изазвала моменталну реакцију међународних дипломата у Приштини. САД, Немачка, ЕУ и ОЕБС у одвојеним саопштењима, са унеколико различитим тоновима, изразили су забринутост због политизације процеса оверавања у ЦИК-у. САД су позвале практично Српску листу да искористи механизам Комисије за жалбе.
Реаговале су и Канцеларија за КиМ, уз Српску листу која је на данашњој конференцији за штампу потврдила да ће упутити жалбу. Први је ипак реаговао председник Александар Вучић, са поруком да Курти покушава да одстрани Српску листу као јединог политичког противника на Косову.
Вучић се у пар наврата, још од диверзије на каналу Ибар-Лепенац, најављивао управо овакав сценарио и то као априори тврдњу.
Данас се огласио и председник Централне изборне комисије, Крешник Радоњићи (Кресхник Радониqи), наводећи да непотврђивање Српске листе од стране овог органа нема законску основу.
Уследиле реакције највиших приштинских званичника – косовског премијера, Аљбина Куртија и председнице, Вјосе Османи и то у другачијем тону у односу на међународне представнике и званични Београд.
Курти је на вечерашњој конференцији за штампу рекао да није могуће очекивати другачији став чланова Самоопредељења у Централној изборној комисији, али и да је потврђивање Српске листе могло да се обави и без гласова представника владајуће странке.
„Политички субјект који је освојио више од 50 одсто има само два од 11 чланова ЦИК-а, а за њихову позицију се одувек знало да је проблематизована… Осам гласова је било довољно за сертификацију. За оверу Српске листе нису била потребна два члана Самоопредељења, јер они који су стварали Српску листу и мазили је на власти дуги низ година, више не подржавају Српску листу. Нико није имао таква очекивања од Самоопредељења, па смо ми погрешна адреса за ову врсту разговора“, рекао је он, одговарајући на питања новинара.
Курти је казао да је Српска листа „проблематична“, те да је таква већ дуги низ година. Уједно тврди да је Радоичич и данас де факто шеф Српске листе, те да се чланови ове странке наводно састају са њим.
„Не заборавимо да је Српска листа и пре терористичког напада у Бањској била веома проблематична и да је до ескалације ситуације дошло када су, по налогу Београда, поднете оставке на Северу Косова у полицији, правосуђу, општини. Када овоме додамо и терористички напад у Бањској, који је извео потпредседник Српске листе, који је и даље де факто шеф Српске листе, јер се експоненти Српске листе, на челу са Златаном Елеком, који је председник Српске листе, састају се са Радоичићем у Србији, добијају упутства или наређења од њега, јасно је да наш став као Самоопредељење не може бити другачији“, рекао је он.
Курти је отишао корак даље, наводећи да је Српска листа „највећа препрека истинској интеграцији Срба на Косову“, пише Коха.
„Јавно је познат негативан став, деструктивно деловање и опструктивно понашање Српске листе према Косову. Српска листа, нажалост, представља широк обим и висок степен мешања Србије у унутрашње ствари Косова и наше демократске изборе. Политички, Српска листа је најлојалнији огранак владајуће странке у Србији, а тим налогом из Београда 5. новембра 2022. почео је њихов бојкот Скупштине Косова. По мом мишљењу, Српска листа није израз политичког тела Срба на Косову, већ диктат Београда над косовским Србима постављањем Радоичића за лидера те странке”.