Кад те режимски таблоиди и највиши функционери власти критикују, јасно је одувек да радиш професионално, по закону и по савести. Управо то је случај са Ксенијом Марић, суткињом Вишег суда у Београду, која је одбила да одреди притвор за 12 студената који су протестовали на недавним протестима тражећи изборе.

Тужилаштво их је теретило за наводни напад на припаднике МУП-а и за наводни покушај насилног рушења уставног поретка.

Наравно, као подршка режимским жељама, таблоиди Курир и Информер су оптужили Ксенију Марић да је „жута судија“ и да не само да подржава „блокадере“ већ и огољено насиље над полицијом, али и наставили са устаљеном криминалном праксом ових пропагандних гласила мржње и насиља да некажњено таргетирају њену породицу и пријатеље, у жељи да је што више оцрне у очима јавности.

У њену одбрану од ових гнусних напада стали су професионални медији, али и неформално удружење судија и тужилаца „Одбрана струке“.

„Најоштрије осуђујемо непримерено и недопустиво коментарисање судске одлуке коју је донела судија Вишег суда у Београду, Ксенија Марић о одбијању да се одреди притвор Зорану Л. и Милану Р. од стране новина „Курир „и „Информер“, саопштило је то удружење.

Додали су да право да коментаришу законитост судске одлуке имају надлежни судски органи, а не новинари, посебно таблоидни, „недорасли послу који обављају, али континуирано а некажњено коментаришу одлуке свих оних судија и тужилаца који на законом прописани начин доносе одлуке“.

Ксенија Марић је рођена у Београду 16. априла 1975. године. Дипломирала 1999. године на Правном факултету у Београду.

Од 2006. ради као судијски сарадник у општем делу Вишег суда, а до 2009. је судијски помоћник у Посебном одељењу за организовани криминал.

За судију Првог основног суда изабрана је 2009. године, док је 10 година касније напредовала на место суткиње Вишег суда у Београду, где је до 2020. године судила у Кривичном одељењу Вишег суда.

Од маја 2020. суди и у Одељењу за претходни поступак, где је и данас. Правна специјалност јој је кривица, односно кривично право, мада је судила и медијске предмете.

Потписница је петиције подршке студентима, запосленима у судској власти, али и реаговања због изјава председника Србије да ће судије и тужиоци који не буду штитили поредак бити замењени.

Омиљена група јој је Металика, а песма „Нотхинг елсе маттерс“, од исте групе.

Воли књигу Владимира Кецмановића „Осама“, док јој је најдражи филм „Смрт на сахрани“.

Александар Рокнић (Извор: Данас.рс)