Полиција, која је упала у пансион у националном парку раније овог месеца, није имала за циљ да разбије мрежу ловокрадица слонова, већ крими-групу која тргује много мањим животињама – мравима. Заплењени “улов” вредео би чак милион долара да је стигао до европских обала.
Два белгијска тинејџера ухапшена су 5. априла због трговине дивљим животињама у кенијском граду Наиваши, на граници са Националним парком “Врата пакла”.
Они су заједно са Вијетнамцем и кенијским држављанином оптужени за трговину мравима, након што су пронађени у пансиону са 5.000 мрава. Иако су најпре признали да су сакупљали мраве из забаве, касније су признали кривицу.
Мрави су били спаковани у 2.244 епрувете напуњене ватом како би могли да преживе месецима.
Да су мрави стигли до Европе, плен би вредео милион долара
Кенијски тужиоци проценили да је заплена краљица узетих из џиновских колонија афричких мрава “тешка” око 1,2 милиона кенијских шилинга (нешто мање од 100.000 динара). Међутим, у зависности од броја и разноликости сваке пронађене врсте, Ројтерс је израчунао да би улов вредео чак милион долара да је стигао до европских обала.
“То је као кокаин. Цена кокаина у Колумбији у односу на килограм на европском тржишту је толико велика, зато људи то раде”, рекао је Дино Мартинс, директор Туркана Басин института и један од водећих стручњака за инсекте у Кенији.
Љубитељи мрава плаћају велике суме за одржавање колонија мрава у великим, провидним посудама познатим као формикаријуми, који пружају увид у њихове сложене друштвене структуре и понашања односно људи их посматрају како граде колоније.
Али матице мрава су од виталног значаја за сваку колонију, јер су једине способне да полажу јаја која прерастају у радилице и војнике, што значи да трговина може угрозити колоније критичне за екосистем дивљих животиња у Кенији, пише “Индепендент”.
Мартинс је рекао да би малопродајна вредност инсеката требало да буде ублажена очекивањем да би чак 90 одсто њих вероватно угинуло током транспорта у Европу и Азију од болести, бактерија и ниских температура.