Консултације међу политичким партијама око формирања нове косовске владе још нису почеле, нити ће званично почети док Централна изборна комисија (ЦИК) не потврди коначне резултате парламентарних избора који су одржани 9. фебруара.
То су за Радио Слободна Европа (РСЕ) потврдиле политичке странке, иако неке од опозиционих потврђују да су одржале незваничне састанке.
Централна изборна комисија је у суботу саопштила коначне резултате избора, према којима је Покрет Самоопредељење добио највише гласова 42,30 одсто.
Демократска партија Косова (ДПК) је освојила 20,95 одсто гласова бирача, Демократски савез Косова (ДСК) око 18 одсто, Коалиција Алијанса за будућност Косова (АБК) и Социјалдемократска иницијатива (НИСМА) је добила око седам одсто гласова и Српска листа, највећа странка Срба на Косову, 4,26 одсто гласова.
На основу ових резултата, Покрет Самоопредељење ће у Скупштини Косова имати 48 посланика, Демократска партија Косова 24, Демократски савез Косова 20, Српска листа 9 и коалиција Алијанса за будућност Косова и Социјалдемократска иницијатива осам посланика.
Покрет Самоопредељење је раније навео да неће улазити у коалицију са три највеће странке које су до сада биле у опозицији, те да Владу намерава да формира са представницима мањинских несрпских заједница.
Мандатар за састав Владе онда мора да обезбеди подршку најмање 61 посланика, а уколико у томе не успе, председница је у обавези да у року од 10 дана поново позове политичке партије на консултације, те да сопственом нахођењу одреди новог мандатара који успе да докаже да има потребну већину за формирање Владе.
Нови мандатар потом има 15 дана да Скупштини представи састав владе.
Уколико се влада не формира ни после 40 дана, косовска председница мора да распише нове изборе, који ће се одржати 40 дана након објављивања одлуке.
Текст: Радио Слободна Европа