Данас је Дан слободе медија. Традиционално, на Светски дан слободе медија, Репортери без граница, објавили су нови извештај о медијским слободама у свету. Косово је ове године за чак 24 места пало према најпознатијем индексу медијских слобода и најгоре је у региону, Србија се поправила за два.

Косово је сада на 99. месту, на најгорем месту у региону. Прошле године било је на 75. месту када је пало такође за 19 места, што је велики пад уназад, тим пре што је претпрошле године своју позицију поправило за пет места (56) у односу на 2022, када је било на 61.

„Иако је медијско тржиште Косова разнолико, његов развој је ограничен малом величином и етничким поделама. Слобода медија је угрожена политички мотивисаним регулацијама, тужбама које имају за циљ да застраше новинаре, недовољним приступом јавним информацијама и озбиљним ризицима по безбедност новинара“, наводи се у извештају за Косово.

Србија је такође у четвртој групи земаља са индексом 96, али се за разлику од прошлог индекса, сада се поправила за незнатна два места – 96. Она је испред Косова сада за три места.

„Иако у Србији постоји квалитетно новинарство, награђивано за истраживања о криминалу и корупцији, оно се налази између распрострањених лажних вести и пропаганде. Упркос солидном правном оквиру, новинари су изложени политичким притисцима, а злочини почињени над њима остају некажњени“, наводи се за Србију.

Ситуација је у оба медијска система описана као „тешка“.

Словенија је на 33. месту, Црна Гора – 37., Хрватска на 60., Албанија на 80., и Босна и Херцеговина на 8.