Скоро десет година од почетка истраге о злоупотребама у вези са статусима ратних ветерана на Косову, овај случај и даље нема коначан епилог – и поред нове пресуде коју је недавно донео Основни суд у Приштини. Тему је истраживао Радио Слободна Европа.

Суд је 14. јула, у поновљеном поступку, прогласио кривим бившег премијера Агима Чекуа и још девет особа, те их осудио на по годину дана затвора због злоупотребе службеног положаја.

Ради се о бившим члановима владине комисије за признавање и верификацију статуса припадника Ослободилачке војске Косова (ОВК)“, који су, према пресуди, омогућили да више хиљада особа оствари право на пензију, иако за то нису испуњавали услове.

Штета за буџет готово 90 милиона евра

Косовско тужилаштво тврди, како наводи РСЕ, да се у овом случају ради о око 19.500 лажних ветерана, а штета по буџет – кроз нелегалне исплате ветеранских пензија – процењује се на око 90 милиона евра.

Иако се ветеранска пензија од 204 евра месечно од 2015. исплаћује за нешто више од 37.000 регистрованих корисника, бивши председник Хашим Тачи је још 2018. тврдио да током рата у редовима ОВК није било више од 12.000 до 15.000 бораца. Премијер Аљбин Курти је прошле године рекао да верује како је број ветерана „утростручен“, те да их има преко 60.000 ако се урачунају све категорије учесника.

Правни вакум и могућност даљих злоупотреба

Иако је суд донео осуђујућу пресуду, спискови корисника нису проверени, већ је та обавеза пребачена на Владу Косова – тек када пресуда постане правоснажна.

„Управо ту је проблем“, објашњава истраживач Косовског института за правду Фламур Кабаши за РСЕ. „Ако је неко био у логистици, а третиран је као борац, дошло је до прекорачења овлашћења и неиспуњавања службене дужности.“

Према закону, само ветерани ОВК, који су се борили, имају право на пензију и додатне бенефиције, док друге категорије – попут учесника рата, заточеника или припадника – имају право искључиво на погодности предвиђене законом.

Даљи поступак и могуће одлагање

Основни суд има рок од 60 дана да изради писану пресуду, након чега тужилаштво и одбрана имају по 30 дана за жалбу. Више оптужених већ је најавило да ће се жалити, чиме би се извршење пресуде додатно одложило, а корисници који се сумњиче да не испуњавају услове наставили би да примају пензије.

Судском одлуком, Влада Косова ће бити обавезана да формира нову комисију која би требало да провери свих 19.500 сумњивих случајева. Ипак, правни експерти са којима је разговарала Радио Слободна Европа сматрају да је овај случај „осуђен на неуспех“ – јер би за детаљну проверу сваког досијеа био потребан читав административни апарат.