У кратком року грађани Србије су у више наврата бојкотовали трговце. Најпре, у петак 24. јануара када су студенти позвали на генерални штрајк. Ко му се прикључио, није занемарио само продавнице. Није се ишло у ресторане, биоскопе, књижаре, па ни на посао.

Само недељу дана касније, 31. јануара, на бојкот највећих трговинских ланаца у земљи позвало је удружење Ефектива. И током протекле недеље, потрошачима је сугерисано да не купују у највећим трговинама у земљи.

Податке о учинку бојкота трговаца Пореска управа је објавила неколико дана након њега. Наговештај учинка позива на генерални штрајк конкретно на трговинске ланце и мале продавнице хране, који је био раније, Форбес Србија је сада добио. И то пошто смо се позвали на Закону о слободном приступу информацијама од јавног значаја. Укратко – сваки пети динар намењен храни је „штрајковао“.

Трошило се мање

Од Пореске управе смо затражили податке о укупном промету свих привредних субјекта која послују под шифром делатности 4711. Реч је о трговини на мало разноврсном робом, претежно храном, пићима или дуваном. Односно, трговински ланци, као и мале продавнице.

Поређења ради, затражили смо и колики је био укупан промет, истих обвезника, дан и недељу дана раније.

Подаци Пореске управе показују да је промет у малопродаји на дан генералног штрајка пао за петину у односу на петак 17. јануар.

Када се продаја на дан штрајка пореди са претходним даном, четвртком 23. јануаром, промет је пао 16,22 одсто.

Ево и конкретних бројки. Грађани Србије, када нису били ни у каквом бојкоту и штрајку, у трговинским радњама свих формата тог 17. јануара су потрошили близу 3,4 милијарде динара. У четвртак, уочи генералног штрајка, у касама трговаца су оставили укупно 3,2 милијарде динара.

Током петка 24. јануара у прехрамбеним ланцима и малим радњама су купили робу вредну – близу 2,7 милијарди динара. У апсолутним износима, овај пазар је 687,3 милиона динара мањи него претходног петка и 519,7 милиона „мршавији“ од четвртка.

Великима скоро пола колача

Истраживање ефеката бојкота великих ланаца од 31. јануара и генералног штрајка од 24. јануара нуди интересантан увид у то колики удео потрошње носе велики.

Податке о промету у пет бојкотованих ланаца дала је раније Пореска управа.

„У петак 17. јануара 2025. године број издатих фискалних рачуна је 1.103.159, док је износ оствареног промета 1.444.467.106 динара“, стоји у саопштењу порезника.

Сада када знамо да је тог истог дана промет код свих трговина, малих и великих фирми и предузетника, био скоро 3,4 милијарде динара, видимо колико „парче колача“ они носе. Могло би се грубо рећи – скоро пола торте. Промет пет највећих ланаца чини скоро 43 одсто укупног обрта.

Ако бисмо поредили учинак позива на штрајк и бојкот, други је био ефикаснији.

Купци су 31. јануара у пет највећих ланаца, Делез, Меркатор, ДИС, Универекспорт и Лидл, обавили 865.758 куповина. Потрошили су укупно 911.110.569 динара. Број рачун, у односу на четвртак 30. јанура, био за четвртину мањи, промет је пао – за трећину.

„У четвртак 30. јануара 2025. године број издатих фискалних рачуна је 1.157.985, док је износ оствареног промета 1.334.431.914 динара“, објавили су порезници.

Штедело се и на другим стварима

Број рачуна током бојкота био је за петину мањи у односу на тај петак. Новац који су купци оставили у радњама, међутим, био је за чак 37 одсто мањи.

Подаци о укупном промету у Србији, без обзира на делатност, како преноси портал Н1, за време генералног штрајка 24. јануара, био је 2,24 милијарде динара мањи него седам дана раније. Истовремено, Пореска управа Србије забележила је 1,1 милион фискалних рачуна мање у односу на исти дан недељу дана раније.

Ефектива је позвала грађане да током пет дана ове недеље, такође, игноришу велике трговце. Ефекти овог апела видеће се када порезници изађу са новим пресеком.

Текст: Форбес Србија