У предходних 20 година, на тржишту су се појавили нови дуванско-никотински производи, који су конкурентни класичним цигаретама.
Најпознатије су електронска цигарете- вејп, које помоћу батерије, течност са никотином претварају у пару. То је колоквијакни назив за конзумирање електронских цигарета “вејп”, ” вејпинг”.
Заједничка карактеристика свих сличних производа је да омогућавају уживање никотина без сагоревања дувана и дуванског дима.
Вејповање медјутим има штетне последице по здравље, а најновији случај који се шири друштвеним мрежама то јасно показује. Стигла нам је прича о појави тзв. “кокичастих” или “Поп цорн плућа”.
Ретка и неизлечива болест дијагностикована је тинејџерки од 17година, која је последње три године користила једнократни вејп свакодневно.
Брајана Мартин је почела да осећа проблеме са дисањем, гушење, кашаљ, свирања у грудима, до потпуног губитка даха. Након пријема у болницу и обављених анализа, постављена је дијагноза: Бронхиолитис облитеранс или „кокичаста плућа“.

Болест захвата и оштећује мале дисајне путеве-бронхиоле, доводи до њиховог сужавања и деформације, као и деформације плућног ткива које личи на кокице, па је болест тако и добила име. Тај колоквијални назив је настао почетком 2000-их, када су радници у фабрици кокица за микроталасну рерну развили ово стање након дуготрајне изложености хемиској супстанци дијацетилу, која се користила за добијање путерастог укуса кокица.
„Кокичаста плућа“ могу да се развију и након излагања другим токсичним испарењима, хемикалијама или као компликација респираторних инфекција. Ипак најчешће се помињу због повезаности са вејповањем и ту дијагнозу већ има одређен број конзумената тог никотинског производа.
Болест се не развија у кратком временском периоду, али је тај период много краћи него код болести које су узроковане класичним пушењем цигарета.
По доступним подацима, тинејџерка је конзумирала вејп три године уназад. Најпре су се јавили симптоми у смислу упорног сувог кашља и умора при најмањем напору. Симптоми се често погрешно тумаче као астма или бронхитис. Међутим, оштећење је прогресивно и трајно, ако се не дијагностикује на време и не започне адекватно лечење.
Нажалост, специфичан лек за „кокичаста плућа“ не постоји, па се лечење спроводи у смислу ублажавања тегоба и то кортикостероидима, најбоље инхалаторним путем. У тежим случајевима пацијенти су доживотно везани за кисеоничну терапију. Ако су промене мање и локализоване у ограниченим деловима плућа, могућа је операција којом се одстрањују оболели делови плућа. У најтежим случајевима трансплантацја плућа је једини начин да се помогне оболелој особи.

Најбоља заштита је превенција – избегавање излагања штетним хемикалијама, посебно кроз вејп који се набавља на „црном тржишту“ ,или на радним местима с повећаним ризиком. Не садрже све течности за вејповање најопаснију супстанцу диацетил, тако да су концензуси различитих земаља још увек уздражани у ставу да су вејпинг и „кокичаста плућа“ директно повезани. За сада сви препоручују опрез, а свакако да су потребне озбиљне научне студије које би детаљно објасниле феномен ове тешке, неизлечиве болести, али без уплива богате и моћне дуванске индустрије која не бира средста да би освојила што више младих конзумената својих производа.
Нови никотински производи прете да пониште дугогодишње напоре стручњака и држава да одврате младе од пушења и подигну нову генерацију непушача.
У Србији постоји читава палета различитих електронских цигарета. Међу младима су најпопуларније оне за једнократну употребу. Готово сваки трећи старији основац користи бар један од тих производа. Електронске цигарете (вејп), ученици најчешће купују после школе, на одмору, за време викенда. Више од 83 одсто њих наводи да их приликом куповине нико не пита колико имају година. Пре неколико година је спроведено истраживање удружења “Родитељ” у коме је учествовало око сто родитеља и 60 младих, узраста од 13 до 17 година, које је показало да ни родитељи ни деца немају довољно информација о овом проблему, и да нису информисани о штетности ових производа.
Због једноставне употребе и разноврсних пријатних арома много су привлачније и друштвено прихватљивије од „класичних“ цигарета, а њихово коришћење је и лакше прикрити. Зато многи погрешно мисле да су потпуно безопасне.
Електронске цигарете су ипак веома штетне по здравље и изазивају читав низ здравствених проблема готово исто као и класичне цигарете, можда чак и више, а свакако у краћем временском периоду. Вејп може довести и до озбиљних проблема, запаљенских процеса на плућима, карцинома, болести кардиоваскуларниог система, репродуктивних органа, разних менталних проблема итд.
И Светска здравствена организације (СЗО) је окарактерисала електронске цигарете штетним по здравље, упркос томе што их дуванска индустрија рекламира као мање штетне или као средство за одвикавање од пушења. Не постоји нешкодљив дувански производ. Никотинска зависност је призната као болест у Међународној класификацији болести СЗО, а одвикавање је тешко као што је и од хероина и марихуане.
Сви никотински производи снажно утичу на функције мозга младих људи, који је у том периоду у интензивном развоју.
Последице које се испољавају код младих су:
-смањена конценцентрација и моћ запажања;
-неконтролисани импулси;
- смањена способност учења и памћења,
- опасност од менталних обољења и брзо стварање зависности.

Србија је једна од ретких земаља у Европи и региону у којој је пушење дозвољено у ресторанима, кафићима и другим угоститељским објектима.
Промет дуванских производа регулишу три закона – Закон о дувану, Закон о оглашавању и Закон о заштити становништва од изложености дуванском диму. Сва три закона су застарела и не поштују се.
Одлуком Министарства здравља из децембра 2023. године Републичка стручна комисија за контролу дувана је распуштена и престала је да постоји.
Неопходно је да се хитно регулише дистрибуција и продаја нових дуванских и никотинских производа чија је примена, нарочито код младих у правој експанзији, а ови производи се могу купити буквално на сваком киоску поред школе.
Нажалост, свака превентива у Србији је изгледа немогућа мисија.
У међувремену, на другом крају света, на Новом Зеланду, парламент је усвојио закон за постепено укидање пушења, увођењем забране младима да их купују. По том закону, цигарете не смеју да се продају особама рођеним од 1. јануара 2009. године или касније. Новим законом се смањује и број продавница дувана, и смањује се дозвољена количина никотина у дувану који се пуши.
„Не постоји добар разлог да се дозволи продаја производа који убија половину људи који га користе“, рекла је помоћница министра здравља посланицима у парламенту. „Хиљаде људи ће живети дуже, водиће здравији живот, а здравствени систем ће имати 5 милијарди долара више, јер неће морати да издваја средства за лечење болести изазваних пушењем, као што су бројне врсте рака, срчани и мождани удари, ампутације“.
Нови Зеланд већ има једну од најнижих стопа пушача, око 8 одсто, а пооштравање закона има за циљ да земља буде „слободна од пушења и без дуванског дима“ . Нови Зеланд је једна од најудаљенијих држава од наше земље и буквално је на другом крају света.
Колико ће још пута планета Земља да се окрене око сунца док Србија не постане уређена и нормална држава?
Др Славица Плавшић