Аустралијски парламент усвојио је – и то први у свету – закон о забрани друштвених медија за децу млађу од 16 година. Више месеци се интензивно расправљало о овом закону, који је на крају усвојен прилично брзо – у року од недељу дана.

То је учињено у четвртак увече, последњег дана заседања у години.

Због овог потеза аустралијског парламента технолошке компаније обавештене су да пооштре безбедност пре рока који тек треба да се одреди.

Према новом закону, технолошке компаније морају да предузму „разумне кораке“ како би спречиле малолетне кориснике да приступе услугама друштвених мрежа или ће се суочити са казнама од скоро 50 милиона аустралијских долара (32 милиона долара).

Очекује се да ће се забрана односити на Снепчет, ТикТок, Фејсбук, Инстаграм, Редит и X, али би се та листа могла проширити.

“Знамо да мреже могу бити средство за насилнике и преваранте, место где млади трпе притисак својих вршњака, могу бити окидач различитих анксиозности. И што је најгоре – алатка за онлајн предаторе“, рекао је премијер Аустралије Ентони Албане.

Реакција је стигла из ТикТока, друштвене мреже која је изузетно популарна међу тинејџерима.

Портпарол ТикТока верује да постоји опасност да се деца доведу у још већу опасност.

Критичари су, пише ББЦ, тражили гаранције да ће приватност бити заштићена.

Такође су упозорили да се ограничења лако могу заобићи помоћу алата као што је ВПН – који може да прикрије локацију корисника и учинити да изгледа да се пријављује из друге земље, као и да деца која пронађу начине да крше правила неће бити кажњена.

Француска је прошле године увела закон о блокирању приступа друштвеним медијима за децу млађу од 15 година без сагласности родитеља.

Ипак, истраживања показују да је скоро половина корисника успела да избегне забрану коришћења ВПН-а.

Закон у америчкој држави Јута – који је био сличан аустралијском – поништио је савезни судија који га је сматрао неуставним.

Глобални лидери са великим интересовањем посматрају аустралијске законе.

Норвешка се недавно обавезала да ће следити стопе земље, а прошле недеље је британски секретар за технологију рекао да је слична забрана „на столу“ – иако је касније додао: “Не… тренутно”.