Током јучерашње блокаде коју су на Новом Београду организовали ученици Графичке школе дошло је до инцидента, а како се може видети на објављеним снимцима, један мушкарац потегао је на децу нож. Убрзо је на друштвеним мрежама откривен и његов идентитет. Реч је о Ратку Аџићу, некадашњем званичнику Републике Српске, који је сведочио на суђењу генералу Ратку Младићу.

Током ученичке блокаде на Новом Београду, где су матуранти Графичке школе протестовали и одавали пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду , дошло је до инцидента.

Како је забележено на снимцима са друштвених мрежа, мушкарац који је негодовао због блокаде, у рукама је имао нож. На снимцима се може видети како га грађани терају и вређају, након чега он одлази.

Убрзо је објављен индентитет овог мушкараца за ког се верује да је Ратко Аџић.

Ко је Аџић?

Ратко Аџић, пензионисани наставник Филолошке гимназије у Београду, био је председник такозване Српске општине Илијаш, председник Кризног штаба општине и командант српских снага безбедности на подручју ове општине од 1991. па надаље.

Како је раније објавио Балкан Транситионал Јустиге, Аџић је сведочио на суђењу генералу Војске РС Ратку Младићу у Хашком трибуналу и признао да су у Илијашу несрпски цивили “били заробљени након борбених дејстава“, али је порекао ратне злочине.

Према писању појединих медија, Аџић се доводи и у везу са ратним злочинима у селу Љешево, где су припадници српских снага у јуну 1992. године убили 22 цивила бошњачке националности. Он је за то време био председник кризног штаба.

Аџићево име се појавило у бројним документима Хашког трибунала, укључујући пресуде против Радована Караџића и Војислава Шешеља. Упркос бројним доказима и сведочењима преживелих, против њега никада није подигнута оптужница. Фонд за хуманитарно право из Београда поднео је 2016. године кривичну пријаву против Аџића, достављајући више од 50 доказа, али процесуирање још није покренуто.