У току је “рат ћација и учених људи”, каже професор Александар Кавчић, истичући да се “на миг једног ћација” мењају закони и напада Универзитет. У Србији се, каже, глорификује незнање, а за министре постављају људи који воле да машу купљеним дипломама и плагијатима. У таквој ситуацији, наставља, нормално је да народ жели да управу чине људи који ће решавати проблеме овог друштва, а не доносити одлуке које ће дугорочно за све бити погубне.

Професор Александар Кавчић, оснивач Фондације “Алек Кавчић”, истиче да су временске прилике такве да се у овом делу Европе сада шире пожари, али да док у Италији није било алармантно, интересантно је да су код нас заказале службе.

“Не знам како се то десило, али у ово доба године пожари не би требало да буду изненађење. Лепо је што су студенти притекли у помоћ, али не можете такву ватру гасити кофама. Заказали смо као држава и као служба и то убудуће треба да се спречи”, навео је он.

ПротеСти су прерасли у прикупљање помоћи, а Кавчић каже да је то показатељ да је ово један “свеграђански, свенародни збор”.

“Сцене у Ужицу су биле потресне. То није академски центар, а ето баш у Ужицу имамо протесте. Треба помоћи људима на југу Србије и похвално је што зборови прикупљају помоћ”, оценио је он.

Говорећи о Ужицу, каже да му је невероватно да су жандарми из других градова “дошли да сређују Ужице”.

“Дође вам неко са стране да вам туче децу и да вас хапси. Наравно да ће то да изазове бес становника. У Београду су хапсили лекара који је притекао повређенима у помоћ. Верујем да је то плански направљено, да се застраши народ. С друге стране, мени је охрабрујуће да се народ не плаши. Ужичани су показали срце и показали да се не плаше”, рекао је.

Кавчић је подсетио да су Ужичани нашли начин да блокирају магистралу – јер за разлику од полиције знају своје место и како да дођу околним путевима.

“Ово све не иде ка добром. Дакле, власт и даље мисли да ће моћи репресијом да сузбије тај осећај народа. Али – то је осећај неправде у целом овом друштву. И то мора да изађе. Може власт да купи све медије, али и камен ће проговорити. И ово што излази из народа, то заправо тај камен проговара. То не можете сакрити. Боље би било за ову власт да почне да гледа како да поправља ово друштво, јер је догорело до ноктију”, навео је.

Помоћ приведенима и ухапшенима

Професор Кавчић каже да његова фондација, која је најпре прикупљала помоћ за професоре којима је ускраћена плата, сада се више концентрише на помоћ приведенима и ухапшенима.

“Адвокати, како рече Адвокатска комора Србије, браниће про боно. То је сасвим јасно. Али људи, породице ухапшених, сами ухапшени, не схватају колики су трошкови одбране, чак и ако адвокат брани про боно. Ту су трошкови разних такси, саветника, вештака, транспорта… То су огромни трошкови за једну просечну породицу”, истакао је.

Уз то, додаје, постоји и могућност да се држава тужи.

“Не можете ви некоме разбити нос, вилицу, руку само зато што се шетао по улици. Самим тим и држава може бити тужена и за то је потребно покрити трошкове. Ту смо отворили за донације, ја сам донирао тај фонд, да се такви трошкови покрију породицама и самим ухапшеним и приведеним”, навео је он.

“Рат ћација и учених људи”

“Ратује” држава, подсећа, не само на улици, јер то чини и против Универзитета.

“Симболично је да је то рат ћација и учених људи. Имамо држави у којој се глорификује незнање и нестручност. То јесу људи који воле да дипломе, тј. да машу купљеним и плагираним дипломама – а да буду министри. То је рат ћација и учених људи, атак на образовање на свим нивоима школства. Дугорочно то не може да буде добро за нашу земљу, јер убићемо младима жељу за образовањем – и у шта ће нам се претворити друштво?”, навео је.

“На миг једног ћација уништавамо аутономију Универзитета”

Говорећи о уредби којом је планирано да се наставницима смањи број сати током којих могу да се баве научним радом, професор Кавчић каже да је питање да ли та уредба може да се врати.

“Закони се доносе на пуцањ прста. На миг једног човека доносе се одлуке од дугорочног значаја по ову државу. Најбољи универзитети нису они који имају најбоље предаваче, већ они који имају најбоље научнике. А ми овде на миг неког ћација укидамо аутономију нашег Универзитета коју смо мукотрпно завредили. Ниједна га власт није оволико урушавала, а Универзитет је преживео од Обреновића до данас. Ником није пало на памет да га оволико уништава. Морамо се вратити на то да је Универзитет научна институција, јер није исто кад вам предаје научник или неко ко је из треће руке дошао до знања”, описао је он.

Истиче да је Универзитет појам цивилизације.

“Ова власт као да ради против свог народа. Ставити Универзитет у поље политичке борбе власти и опозиције – само је по себи злочин”, подвукао је Кавчић.

“Није безбедност свих нас политички захтев”

Подсећајући на пад надстрешнице у Новом Саду који је све ово изазвао, Кавчић каже да безбедност свих нас не може да буде политички захтев, те да је то нормалан и људски захтев.

“Студенти само траже да институције почну да функционишу. И оне осам месеци не могу да профункционишу. Ок, па следећи захтев је дозволите нам да изаберемо власт, управу која ће да обезбеди да ‘ако фали милиметар’, неко ће да се врати и среди тај милиметар, а не да кука по медијима како инжењери неће да му потпишу. Среди милиметар и биће све у реду”, рекао је он.

“Рушење једног човека са власти није рушење државе”

Охрабрујуће је, наставља, што су протести студената прешли на грађане.

“Схватамо да је крајње време да поправимо државу. Ако ова гарнитура не жели да поправи државу, имамо право да тражимо и да се сами организујемо у том поправљању. Поправљање државе није рушење државе. Рушење једног човека са власти није рушење државе. Ако тај човек стоји на путу поправљања државе, шта је проблем у томе да он постане само обичан грађанин, а да неко други дође и реши проблеме. И то је све што тражи овај народ”, закључио је он.

Текст: Н1