Какве сличности постоје између Хаитија и Србије, питате се ви? Не много, рекла би већина. За људе који прате светска дешавања и удубе се мало више у дешавања у Хаитију, зачуђујуће много. Хаити је земља у којој влада хаос, безакоње и насиље годинама, пре тога виђено само у Сомалији, током чијег грађанског рата су нестали сви елементи једне државе и друштва и настала апсолутна анархија.

Хаити је на граници да постане Сомалија. А Србија Хаити.

Тренутно, Хаити је држава где влада апсолутно безакоње, а власт, тј. „влада“ премијера Аријела Хенрија, који нема легитимитет, јер редовни избори нису одржани када је требало, и „контролише“ само мали делић главног града. У остатку државе је апсолутно безакоње.

Почетак распада грађанског друштва Хаитија вуче корене још од протеста 2018. који су почели због високих цена и корупције, а наставили захтевом за процесуирањем корумпираних политичара, захтевом за прелазну владу, као и захтевом за ОСТАВКУ председника. Такође, председнички избори до тада су били крајње нерегуларни, а тадашњи председник је оптуживао опозицију за покушај државног удара. Звучи познато?

Главним градом Хаитија владају банде, осим у пар блокова где се малобројни полицајци (који нису прешли на страну банди) држе страну влади Хаитија упитне легитимности. Иначе, већину Порт О’Принца, главног града Хаитија, држе под контролом различите банде, углавном бивши полицајци, а највећу води бивши вођа специјалне полиције, звани Роштиљ (Барбецуе).

Изгубила се разлика између банди и полиције. Центри моћи нису више у институцијама, већ на улици. Правна држава не постоји. Институције не постоје. Демократски процес не постоји. Постоје блокаде и спирала насиља на све стране. Делује познато?

Ако још кажем да на сликама, а и на терену, постоји велика сличност између Ћациленда као неконтролисане територије где паравојске и банде несметано оперишу и главног града Хаитија, шта бисте рекли?

Застрашујуће шта самовоља и неразумност једне особе могу да ураде. Да пониште све елементе цивилизованог друштва. Да Србија подсећа на Хаити. На „банана републику“. Није дошло „златно доба“, већ банана доба.

Мислите о томе.

Игор Ранковић, грађанин (Извор: Данас.рс)

ФОТО: Фонет/Радмила Марковић