После сертификације парламентарних избора 9. фебруара, председница Вјоса Османи ће имати могућност да у року од тридесет дана сазове конститутивну седницу Скупштине Косова. Међутим, овај девети сазив скупштине се не сматра конституисаним док се не изаберу и тела Скупштине, укључујући председника, потпредседнике и председништво. Према мишљењу правних стручњака, овај процес може бити одложен, упркос позиву за седницу на којој би нови посланици могли да положе заклетву. Разлог за то је политичка композиција и бројеви у Скупштини. Исти стручњаци тврде да не очекују да ће Покрет Самопредељење, као победничка странка, номиновати председника Скупштине без претходног обезбеђивања коалиције за формирање владе.
Истраживач у Институту за демократске студије на Косову (КДИ), Еуген Цаколи, каже за КосоваПресс да очекује да ће резултати избора од 9. фебруара бити потврђени следеће недеље, након што се заврше жалбе пред Врховним судом.

Покрет Самопредељење је у петак поднео жалбу Врховном суду у вези са гласањем поштом ЛДК-а, тражећи да се та гласања пониште и поново спроведе процес гласања. Ову жалбу је недавно одбио Изборни панел за жалбе и притужбе (ПЗАП). Суд је прихватио још једну жалбу Коалиције ПДАК-ЛПБ, против одлуке ПЗАП А.нр.639/2025, као и другу жалбу кандидата за посланика из ПДК-а, Петрита Хајдариа.
Према пресуди Уставног суда из 2014. године, право да предложи кандидата за председника Скупштине припада само победничкој странци на изборима.
Према коначним резултатима избора 9. фебруара, Покрет Самопредељење је победио са 42,30% освојених гласова, док је Партија демократског акције Косова (ПДК) освојила 20,95%, Демократска Лига Косова (ЛДК) 18,27%, а коалиција ААК-Нисма 7,06%. На основу ових резултата, Покрет Самопредељење ће имати 48 посланика, ПДК 24, ЛДК 20, ААК-Нисма 8, док ће заједнице других народа имати 20 посланика.