Обраћање Александра Вучића увек изазива пажњу јавности. Мање због важности тема о којима говори, више о председниковим рачуницама које су, бар у овом случају, у супротности са истином. Ево у последњој епизоди сапунице: “Само спинуј, можда ти неко и поверује”.
Наиме, Вучић је гостујући на ТВ Пинк говорио о повећању пензија, па је, покушавајући да објасни како је стање у држави пре 2012. године било много лошије него данас, навео извесне бројке које треба да нас убеде у то да је животни стандард сада много бољи.
“Тад је стопа незапослености била 25,9 одсто, данас 9,1 одсто – најнижа у историји Србије. Јавни дуг је био 79 одсто, сад смо на 44,3 одсто. Просечна пензија је била 202 евра, данас је 426 евра. Ми сад идемо на велико повећање пензија, осам или девет одсто ће бити већа пензија. Минималац је био 153 евра, а од 1. јануара ће бити 550 евра. Најмање ће то сваки радник примити од свог послодавца“, казао је он.
А да видимо како ствари заиста стоје у пракси.
Килограм јунетине те 2012. коштао је 380 динара, што значи да је за 202 евра, колико је износила просечна пензија тад, могло да се купи 67 килограма јунетине. Данас, кад је просечна пензија 426 евра, а килограм јунетине креће се од 1.350 динара па навише, може да се купи 34 килограма јунетине. Дакле, 30 килограма мање.
„Честитам вам повећање од минус 30 килограма“, написао је један корисник друштвене мреже X.
Подсећања ради, грађане Србије последњих месеци запљуснуо је талас поскупљења основних намирница.
Почетком јула, међу намирницама које су поскупеле нашао се и хлеб “Сава”, за који је Влада Србије донела одлуку да поскупи за три динара, па је тако са 59, његова цена скочила на 62 динара, док је одлучено да се цена брашна у паковању од килограм формира слободно.
Да то нису једине намернице које су ове године поскупеле, потврђује и стање цена воћа и поврћа. Ове сезоне, килограм трешања, у зависности од квалитета и порекла, али и локације, креће се од 700 до 1.500 динара. Цена поврћа варирају и од локације, па је црни лук најјефтинији у Врању, где је килограм 50 динара, док је у Лесковцу и Зајечару до 150 динара, а у Београду најчешће по цени од 90 динара.

Купус је у претходном периоду био скупљи од лука у готово свим градовима. Најнижа цена од 50 динара забележена је у Врању, док су највише цене достизале 170 динара у Нишу.
Поскупеле су и путарине у Србији, па је тако од 4. јула путарина у Србији је скупља у просеку за око 4,3 одсто по пређеном километру. У општини Стари град почела је наплата паркинга и недељом.
Текст: Нова.рс