Сви заједно се морамо борити за боље изборне услове, али и бити потпуно спремни на нефер изборну утакмицу јер “чекати од радикала, Александра Вучића”, да их омогући и суштински побољша, нити је нешто очекивано нити реално, истиче Горан Јешић, оснивач политичке платформе “Солидарност”.

Бивши функционер Демократске странке и потпредседник Владе Војводине, каже да је стога режим потребно победити и развластити и под овим условима, а потом учинити да се овакви, “антидржавни, антидруштвени и антицивилизацијски елементи који уништавају грађанске слободе више никада не врате на власт”.

“Србија вапи за поновном успоставом правног поретка у потпуности, смењивошћу власти и нормалним демократским политичким током, као и истинским медијским слободама јер ово што живимо је све супротно од тога”, истакао је Јешић за београдски портал “Симптом”.

Он је констатовао да су последњи слободни избори одржани 2012, када је Српска напредна странка и дошла на власт, а да се “од тад одвија техничко гласање али не и избори у правом смислу речи”.

Када су студенти у блокади универзитета изнели захтев за распуштањем Скупштине и расписивањем ванредних избора, платформа “Солидарност” међу првима је иступила и подржала га, да би се касније, такође међу првима, сврстала уз све оне политичке субјекте који су проценили да је студентски активизам и изнета форма политичке артикулације најбољи начин за излазак на црту режиму, те да је потребно стати иза листе коју ће подржати студенти.

Јешић сматра да је у овом моменту најбољи модел за излазак на изборе на антирежимској страни управо “једна листа насупрот власти”, али оставља простора и за другачије позиционирање ако релевантна истраживања то буду показала.

“Очекујемо озбиљан и одговоран приступ томе, за сада се чини да је једна јединствена листа окупљена око универзитета најбоља опција али видећемо. Као и у сваком послу, у питању је занат и нешто чему се приљежно прилази. Урадиће се истраживања па ћемо донети најбољу одлуку”, закључио је Јешић.

Иначе, представници универзитета и делегација професора у петак ће у 14.00 часова у Влади, а у 14.30 у Председништву Србије, предати академску петицију – захтев, којим се тражи расписивање ванредних парламентарних избора, саопштио је данас Академски пленум.

Петицију је потписало више од 1500 наставника, сарадника и истраживача на факултетима и научноистраживачким институтима.

Како је наведено у саопштењу, председник Владе и председник Републике позвани су путем мејла да лично приме ову петицију.

Такође, протест “Одбранимо универзитете”, којем ће се прикључити и професори, одржава се испред Владе Србије у петак од 15.00 до 19.00 часова.

Симптом/М. М.