Иако је истекло предвиђених 48 сати за решавање жалбе на одређивање притвора бившем потпредседнику Владе Војводине Горану Јешићу, суд у Новом Саду то није урадио, чиме је прекршио своју законску обавезу, изјавио је данас Јешићев правни заступник, адвокат Владимир Бељански.

„Истекло је 48 сати од подношења наше жалбе. Суд је прекршио обавезу решавања по жалби и самим тим је Горан Јешић нелегално у притвору“, рекао је Бељански агенцији Бета.

Објаснио је да закон предвиђа изричити рок од 48 сати за поступање суда у оваквом случају, јер се ради о лишавању основних људских права на слободу и безбедност, због чега се у таквим ситуацијама захтева стриктна контрола суда и његово хитно поступање.

ФОТО: Принтскрин Н1

Бељански се запитао како је могуће да је суд „показао изузетну брзин“ по решавању жалбе тужилаштва, а сада ту исту брзину не показује, иако је по закону на то обавезан.

Горан Јешић је ухапшен током масовних демонстрација у Новом Саду, 1. новембра увече, на којима је учествовало више од 20.000 људи, који су тражили одговорност режима за трагедију у којој је 14 људи погинуло, а троје веома тешко повређено када је на њих пала армирано-бетонска надстрешница улаза недавно реконструисане Железничке станице.

Јешић је испричао, а то се могло видети и на појединим телевизијама које су снимиле хапшење, да је покушао да одбрани једног младића на којег су насртале непознате особе у цивилу, које су се тек после легитимисале као полицајци у цивилу.

Сутрадан је ухапшен и младић којег је Јешич бранио, студент Академије уметности Реља Станојевић, који је и даље у притвору, а Академија је покренула петицију за његово пуштање на слободу.

Горан Јешић је осумњичен за напад на службено лице и у притвору је провео 48 сати, након чега је суд одлучио да га пусти на слободу.

На ту одлуку суда се жалило тужилаштво и Јешићу је потом у петак поново одређен притвор, овај пут до 30 дана.

Јешић није чекао долазак полиције, већ је сам отишао у полицијску станицу, одакле је одведен у затвор на Клиси.

Јешић је тада рекао да не жели да буде на слободи, „док су деца у затвору“.