Воз који је стигао из Франкфурта евакуисан је у Хамбургу након што су путници приметили да двоје путника показују симптоме налик тешкој прехлади. Немачка полиција је одмах реаговала због сумње да би те особе могле бити заражене Марбург вирусом, о чему су известили немачки медији.

Студент из Руанде и његова девојка превезени су у болницу специјализовану за тропске болести. Према информацијама, студент је у Немачку дошао из Руанде, где је био у контакту са пацијентом зараженим Марбург вирусом. Тренутно се Руанда суочава с епидемијом овог вируса, а према подацима њиховог министарства здравља, прошле недеље је осам особа преминуло од те болести.

Марбург вирус припада групи хеморагијских грозница које изазивају тешке симптоме попут грознице, крварења и високе температуре. Стопа смртности може достићи и до 88 одсто.

Овај вирус може се пренети директним контактом са зараженим воћним слепим мишевима или између људи путем телесних течности. Чак и након опоравка, заражена особа може пренети вирус путем телесних излучевина.

Људске инфекције обично почињу у областима у којима су људи дуго били изложени рудницима или пећинама насељеним зараженим колонијама слепих мишева. Воћни слепи мишеви природно носе вирус.

Међутим, може да се шири између људи, директним контактом са телесним течностима заражених људи, површинама и материјалима. Контаминирана одећа и постељина представљају ризик, као и церемоније сахране које укључују директан контакт са покојником.

Марбург вирус први пут је откривен 1967. године у немачком граду Марбургу, по којем је и добио име, а био је присутан и у Франкфурту и Београду током исте године. Тада се 31 особа заразила, а седам је умрло. Највеће епидемије овог вируса забележене су између 1998. и 2000. године у Демократској Републици Конго, као и у Анголи 2004-2005. године, са стопом смртности од преко 80%.

Иако је први пут забележен у Београду, нема података да је Марбург вирус поново откривен у Србији од 1967. године.

Болест изазвана Марбург вирусом креће нагло, а први симптоми су:

температура
јака главобоља
бол у мишићима

После неколико дана, следе нови:

воденаста дијареја
бол у стомаку
мучнина
повраћање

Тренутно није одобрена ниједна вакцина за лечење вируса. Стручњаци су идентификовали 28 експерименталних кандидата за вакцину који би могли бити ефикасни против вируса – од којих је већина развијена за борбу против еболе.