Током фебруара  и марта 2023. године трајала је седница Народне скуппштине Републике Србије у вези са усвајањем сета нових правосудних закона.

У односу на Уставне одредбе, ови закони су били на дневном реду наравно касно, у минут до 12 , онако како то иначе и ради ова власт. Све под морање, на брзину и наврат-нанос.

Поред осталих закона усвајали су се закони и о Високом савету судства и Високом савету тужилаштва. И један и други савет имају по 11 чланова. Народна скупштине, на основу тих Закона бира по 4 истакнута правника у оба савета. У Високи савет судства судије бирају 6 чланова савета из редова судија и једанаести члан је председник Врховног суда. Може се рећи да на неки начин судије саме бирају своју судбину. Условно. Судство је независно. Опет условно.

ФОТО: YоуТубе Принтскрин Парламент.рс

Али код јавних тужилаца то није тако.

Од 11 чланова Високог савета тужилаштва, јавни тужиоци међу собом бирају 5 чланова, а осталих 6 бира власт, то јест 4 бира Народна скупштина (видели смо прошле године да их је на крају бирао Орлић са својим сарадницима), 1 је Врховни јавни тужилац (до сада невиђен) кога бира Народна скупштине и 1 је министар надлежан за правосуђе.

Тужилаштво треба да буде самосталан орган, бар тако пише у Закону.

У оквиру  јавнотужилачке организације влада строга хијерархија, а командовање  функционише преко обавезних упутстава о поступању.

У самом Закону пише да Савет доноси Етички кодекс. На сајту Високог савета тужилаштва га нема, па се са правом питамо по ком кодексу јавни тужиоци раде? Етичког кодекса нема, али има једног занимљивог саопштења за јавност од 28.08.2024 године под бројем 1119/24. Грађани би помислили да су то саопштења о раду Виског савета судства, али не. Ово саопштење се односи на активности грађана Србије. Наиме у самом саопштењу се између осталог каже: “Имајући у виду изјаве појединих лица којима се најављује састављање спискова јавних тужилаца и судија који су по њиховом мишљењу злоупотребили права у вршењу службене дужности, Високи савет тужилаштва апелује на грађане још једном да не предузимају ни једну радњу која би за последицу имала спречавање службеног лица у вршењу службене радње…итд” и завршава се са: “Оваква врста спречавања, ометања или напада, уколико се буде десила, захтеваће хитно поступање свих државних органа који су укључени у откривање, гоњење и суђење извршиоцима наведених кривичних дела.”

Миодраг Гавриловић ФОТО: КТВ ТВ

Дакле, Високи савет тужилаштва кроз своје саопштење је на индиректан начин активност састављања спискова јавних тужилаца и судија који су по мишљењу грађана злоупотребили права у вршењу службене дужности подвела под кривично дело!!! ВСТ сматра да је састављање спискова врста спречавања, ометања или напада на службено лице..!

Када смо се моје колеге и ја залагали на седници Народне скупштине која је трајала данима, некада и до 3 сата у ноћ, да Високо јавно тужилаштво има и обавезне конференције за медије, да има портпарола, да буде доступно грађанима и медијима да редовно, недељно, јавно пред камерама одговара на питања од општег значаја и националне важности, власт је наравно остала глува и наставила у свом маниру да прогања народ – било кога ко другачије размишља или говори.

У сатима и сатима које смо провели да испитујемо кандидате за чланове Високог савета судства питао сам их између осталог “да ли ћете бранити народ од државе или државу од народа?”. Многима је то питање било смешно, али је данас једно од најважнијих питања за народ и грађане. За кога раде јавни тужиоци?

Оваквим саопштењима, поступањима и односом према грађанима и јавности Високи савет тужилаштва брани државу од народа! Брани корумпирану власт. Брани онога ко их је изабрао и поставио на ту функцију. Нема ту никаквог заваравања. Корупција је постала механизам који сам себе брани. Носиоци и протагонисти корупције направили су систем самоодбране и самоизолације. То више није самосталан државни орган, већ и самоизоловани државни орган, који је увео себи дискреционо право да бира које грађане ће да прогања због мишљења, писања, протеста… На крају дођосмо до тога да ако неко јавно тражи да се поштује закон постаје проблем за Јавно тужилаштво!

Председник државе је ЈАВНО ПРИЗНАО да НЕМАМО ПРАВО ДА УНИШТАВАМО ВИШЕ ЖИВОТА ОД ПЛАНИРАНОГ – Јавно тужилаштво ћути.

Министар Гашић, јавно на седници народне скупштине ПРИЗНАО ДА ЗНАЈУ КО ЈЕ УБИО Оливера Ивановића – Јавно тужилаштво ћути.

Предао сам са својим колегама народним посланицима кривичну пријаву ЗБОГ КРАЂЕ НА ИЗБОРИМА од 17. децембра 2023. године – са стотинама доказа – Јавно тужилаштво ћути.

Али и те како реагује ако народ каже. “НЕ РАДИТЕ У ИНТЕРЕСУ НАРОДА!” – е, то се сада најављује као кривично дело. Чујем да Горану Јешићу нису укинули одлуку о укидању притвора због утицаја на сведоке или да ће поновити одређено дело у кратком временском периоду (како то иначе формално пише), већ због тога што је опсовао неспособну и корумпирану власт и рекао: “Пичка вам материна, да вам пичка материна!” А реч се у Србији не прашта. Да ли је ли то вербална осуда власти у Србији, за јавно тужилаштво важније од 14 изгубљених живота?

Палата правде ФОТО: YоуТубе

И ко то кога осуђује и хапси? Ко је овде носилац легитимитета, ко је у овом нашем напаћеном друштву представник интереса грађана? Ко има легитимитет?

Нелегитимна је скупштина, јер није репрезент народа. Не може бити репрезент неко ко је крађом, преваром, уценама и манипулацијама дошао до гласова. Најмање 20 посланика владајуће већине нема право да седи у клупама Народне скупштине.

Високи савет судства је изабран на основу промена Устава које је изгласала Народна скупштина, која је била једностраначка, без зрна легитимитета. Изникла из ковида.

Одрођени од народа, без Етичког кодекса, без јавних и отворених конференција за медије, без залагања за народ и правду, без свести о веома лошим последицама по свакога од нас Високи савет судства постао је плод је отровног дрвета.

Кривичну пријаву против изборне крађе предао сам 12. јануара 2024. године у Више јавно тужилаштво у Београду, које се налази у Палати правде.

Има ли правде у Палати правде?

Миодраг Гавриловић