Затварање Пореске управе у Северној Митровици су радници ове институције тешко доживели, иако ће Србија наставити да им исплаћује плате. Ипак, узнемирени су, јер је неизвесно да ли ће и где од сада ићи на радно место. Они којима су потребне услуге Пореске управе ће од сада то морати да решавају у неком другом граду.
Косовске власти су и у 2025. години наставиле са затварањем институција које раде у систему Србије, а које званична Приштина сматра илегалним.
У Северној Митровици је затворена Пореска управа, али и компанија Дунав осигурање, преко које су грађани севера Косова, између осталог уплаћивали путна осигурања или осигурања за ђачке екскурзије.
Затварање Пореске управе су радници ове институције тешко доживели, иако ће Србија наставити да им исплаћује плате (као што је и био случај са осталим угашеним институцијама) али су узнемирени, јер је неизвесно да ли ће и где од сада ићи на радно место.
Осим тога, грађани којима су потребне услуге Пореске управе ће то од сада морати да решавају у неком другом граду.
Прошле године су затворени привремени органи у многим општинама, експозитуре Поште Србије, и трезора Народне банке у Лепосавићу. Од тада за услуге које су пружале две затворене експозитуре, грађани морају да иду до Рашке или до других оближњих општина, због чега се сваког дана могу видети колоне на прелазу Јариње према Рашки.
Отежано функционисање здравствених и образовних институција
Међу ретким институцијама које нису затворене, а функционишу по законима Србије су вртићи, школе, факултети, домови здравља и болнице.
Иако нису угашене, функционисање тих институција је отежано, јер су зависиле од претходно угашених, па су компликованије, између осталог, набавке за болнице и школе.
Грађани се суочавају са проблемима и када треба да изваде неке од докумената, пошто косовске власти нису понудиле алтернативу за угашене институције. Због тога се, посебно када су такве услуге у питању, живот све више сели у централну Србију.
Динар у употреби у угоститељским објектима и у продавницама
Почетком ове године ступила је на снагу забрана динара на Косову. Ипак, у местима са већински српским становништвом, динар је и даље у употреби у угоститељским објектима и у продавницама. Трговци или угоститељи углавном издају рачуне у еврима, али прихватају плаћање и у динарима и у еврима.
Ако желе да изваде новац са банкомата, грађани морају да иду у централну Србију, уколико не желе да имају додатне трошкове, јер узимање новца у косовским банкама подразумева провизије.
Текст: Н1