Референтна вредност цена светских прехрамбених производа је у октобру достигла највиши ниво у последњих 18 месеци, предвођена наглим порастом цена биљних уља, известила је данас Организација за храну и пољопривреду Уједињених нација (ФАО).
ФАО индекс цена хране, који прати месечне промене међународних цена прехрамбених производа којима се глобално тргује, у просеку је износио 127.4 поена у октобру, што је за 2 процената више у односу на септембар и за 5.5 процената више у односу на октобар 2023. године. ФАО индекс цена биљних уља је порастао за 7.3 процената у октобру, достигавши двогодишњи максимум. Раст цена палминог, сојиног, сунцокретовог и уља уљане репице је изазван забринутошћу око производње.
ФАО индекс цена житарица је у октобру порастао за 0.9 посто. Ова промена је изазвана растом извозних цена пшенице и кукуруза. На глобалне цене пшенице су утицали неповољни временски услови код главних извозника на северној хемисфери, поновно увођење незваничног минималног износа цене у Русији, као и растуће тензије у региону Црног мора. Цене кукуруза на светском нивоу такође су порасле, делом због велике домаће потражње и транспортних изазова у Бразилу због ниског нивоа река. Насупрот томе, ФАО индекс цена за све врсте пиринча опао је за 5.6 одсто у октобру, одражавајући ниже цене индика пиринча подстакнуте очекивањима појачане конкуренције међу извозницима након што је Индија укинула ограничења извоза неломљеног пиринча.
ФАО индекс цена шећера порастао је за 2.6 одсто услед сталне забринутости у вези са изгледима производње у Бразилу за сезону 2024/25, а након продужених сувих временских услова. Растуће међународне цене сирове нафте такође су допринеле повећању котација шећера преусмеравањем више шећерне трске на производњу етанола, док је слабљење бразилског реала у односу на амерички долар ограничило раст цена. ФАО индекс цена млечних производа порастао је за 1.9 одсто у октобру, што је у просеку 21.4 одсто изнад нивоа у истом периоду прошле године. Повећање је првенствено изазвано вишим међународним ценама сира и путера, док су котације млека у праху пале.
У супротности са општим узлазним трендом, ФАО индекс цена меса је опао за 0.3 процента у односу на септембар, углавном због нижих цена свињског меса. Светске цене живине су у октобру благо пале, док су цене овчијег меса остале стабилне. Насупрот томе, цене говеђег меса су умерено порасле, потпомогнуте снажном међународном потражњом.