Милораду Грчићу, још увек председнику градске општине Обреновац, припала је та част да одигра главну улогу првог мангупа из сопствених, напредњачких редова у новом, акционом трилеру, срачунатом да код публике створи утисак да је коначно почела борба против криминала и корупције, баш онако као што је најавио главни режисер, неформални шеф СНС-а, лидер будућег покрета „за народ и државу“ и председник Србије Александар Вучић..

Бивши в. д. генералног директора ЕПС-а, ухапшен је 12. фебруара, са још 14 осумњичених, који се терете да су највеће предузеће у власништву државе оштетили за милион евра. Већина осумњичених је, међутим, брзо пуштена да се бране са слободе, што је било довољно да неки правни стручњаци такву борбу против корупције упореде са спортским риболовом, који се своди на то да пецарош уловљену рибу пољуби и пусти назад у воду.

Образлажући разлоге за хапшење и привођење осумњичених, главни тужилац Вишег јавног тужилаштва (ВЈТ) у Београду Ненад Стефановић рекао је да ће против њих бити спроведена истрага „због постојања основа сумње да су злоупотребили службени положај и овлашћења у вези са јавним набавкама и оштетили ЕПС за више од милион евра, за чији износ су прибавили противправну имовинску корист“. Стефановић је, такође, истакао да се поједини окривљени терете и за давање и примање мита у виду новчаних поклона и за прања новца, а на конференцији за новинаре најавио је да ће „Тужилаштво, такође, наложити покретање финансијске истраге против сумњивих и са њима повезаних лица“.

Милорад Грчић ФОТО: МУП

Аматеризам или зла намера главног тужиоца

Управо та најава Ненада Стефановића за тужитељку истог тог Вишег јавног тужилаштва у Београду Бојану Савовић била је, како каже за Радар, шокантна.

„Сматрам да је она одраз или чистог аматеризма или још горе, зле намере. Финансијске истраге се не најављују, већ се воде тајно, јер се новац на рачуну само једним кликом може преместити на неке друге рачуна. Такође, финансијске истраге се воде пре, а не након хапшења осумњичених и то док осумњичени још увек не знају да су под истрагом. Имовина се заплењује на дан хапшења, јер у тренутку хапшења, сва лица која имају овлашћења за располагање рачунима окривљених (најчешће су то супружници, блиски сродници, али и пословни партнери) у моменту сазнања за хапшење могу отуђити новац или испразнити сефове. Овакве најаве могу бити упозорење свим повезаним лицима да сакрију вредне ствари, новац који чувају у кешу, слике, уметнине, злато и друге драгоцености“, објашњава Бојана Савовић за Радар.

Правни експерти подсећају да члан 18 Закона о одузимању имовине проистекле из кривичног дела прописује да су сви подаци у вези са финансијским истрагама поверљиви и да представљају тајне податке. Дакле, не само конкретни подаци из финансијских истрага, већ и подаци који су са њима повезани. Уосталом, објашњавају, довољно је неком криминалцу да кажете да се против њега води финансијска истрага или да ће се водити, да он на основу те информације склони на сигурно место сву своју имовину.

Финансијске истраге се не најављују, већ се воде тајно, јер се новац на рачуну једним кликом може преместити, а сефови брзо испразнити. Те истраге се воде пре, а не након хапшења, док осумњичени још увек не знају да су под истрагом.

Дарко Глишић ФОТО: Фонет

Јавност тешко да ће икада сазнати да ли је ова „несмотреност“ главног тужиоца ВЈТ у Београду омогућила људима блиским осумњиченима да испразне њихове рачуне, пре него што су они блокирани, али је очито јасно зашто се у нормалним околностима о томе не прича на конференцијама за новинаре. Осим ако властима и није толико стало до резултата колико до „уметничког дојма“.

Пукла напредњачка тиква

С тим у вези није наодмет подсетити да сам Грчић шест дана пре хапшења није ни слутио шта ће му се десити. Тог 6. фебруара у 21.24 он је на званичном Фејсбук налогу Општинског одбора СНС-а Обреновац објавио да је „данашња посета поверенице Градског одбора СНС-а Београд Ане Брнабић нашем Општинском одбору, донела значајне разговоре о будућности наше земље и предстојећим плановима о унапређењу наше земље“. Шест дана касније, на истом налогу није објављена ни вест о Грчићевом хапшењу. Данима уназад објављују само изјаве Александра Вучића и формалног председника СНС-а Милоша Вучевића, као да њихов дојучерашњи шеф није заглавио у притвору.

Има, међутим, индиција да је у међувремену између обреновачких и београдских напредњака пукла тиква. Чедомир Симић, који ради као инжењер у ЕПС-у, за Радар наводи да су му познаници из СНС-а, који су присуствовали недавном доласку Ане Брнабић у Обреновац, потврдили да су пале и неке тешке речи и да је до размирица дошло јер је повереница за Београд хтела да на чело ОО СНС-а Обреновац постави Мирослава Чучковића, градског менаџера Београда и бившег председника Општине. „Она им је на бројне увреде запретила Дарком Глишићем, председником Извршног одбора СНС-а и Вучићевим кумом“, каже Симић. 

Саговорник Радара који је желео да остане анониман тврди да је управо Глишић, као главни оперативац странке, пре првих хапшења већ разговарао са некима од оних који ће у овој „недељи борбе против корупције“ бити ухапшени. Неки су то прихватили, свесни да су део „ушура“ задржавали за себе, попут Грчића, али било је и оних који су га „одували“, док се један од бивших високих функционера бранио тврдњом да је „шеф“ све знао и да је радио уз његову сагласност.

Има индиција да су људи из врха СНС-а већ разговарали са онима који ће у „недељи борбе против корупције“ бити ухапшени. Неки су то прихватили, свесни да су део „ушура“ задржавали за себе, други су одбили ту врсту нагодбе, а неки су се бранили тврдњом да су све радили уз сагласност „шефа“

Милан Радоичић ФОТО: Принтскрин

Исти извор тврди да ова „пародија од хапшења“ превасходно има за циљ да се разбије заостала инфраструктура коју су унутар СНС-а својевремено, за своје потребе, градили Небојша Стефановић и Горан Весић, и да се са велике сцене склоне Александар Шапић и још неки кадрови који нису Вучићу по вољи и које није ни планирао да укључи у свој будући покрет. „Суштински, све што се дешава нема везе са успостављањем правне државе, већ се ради о међусобном разрачунавању унутар СНС-а и покушају додатног дисциплиновања тајкунског лобија, који му је први окренуо леђа. Али, мале су шансе да ће овом акцијом бити обухваћене и неке велике `зверке`, калибра Звонка Веселиновића, Милана Радоичића, Николе Петровића, Драгољуба Збиљића и других јунака Скај преписке“, наводи саговорник Радара.

Кумовска посла

Поред Грчића, прошле недеље ухапшен је и Александар Папић, сувласник прорежимског Објектива и близак сарадник бившег министра Небојше Стефановића. Инспектор Слободан Миленковић, који је са сарадницима открио Јовањицу, у службеној белешци, по којој ни МУП ни тужилаштво нису озбиљно поступали, навео је да су му Папић и његов садашњи бранилац у случају ЕПС, Владимир Ђукановић, нудили мито од 100.000 евра и напредовање у служби ако заташка случај највеће плантаже марихуане у Европи.

Опозиција је, пак, објавила наводно Папићево писмо Вучићу, у коме се описује како је цена земљаних радова на путу Рума-Шабац-Лозница расла и коме је та разлика била намењена. „Основна вредност за тај посао је 50 милиона евра. То су тржишне цене за које је договорено да се увећају на 75 милиона евра, с тим што од тих 25 милиона 10 милиона иде за странку, 15 милиона за Звонка (Веселиновића), мене и подизвођаче.“ У писму се наводи да је једном од подизвођача, фирми Ракета, уплаћен аванс од милион евра, од чега је 200.000 наводно ишло министру Синиши Малом.

Као власник Алкантара инвеста, Папић је 2015, као једини понуђач, купио хотел у Врњачкој Бањи испод реалне цене, а убрзо је из државног буџета добио субвенцију за реновирање хотела, који је потом продао. Кумство Папића и Стефановића није их спречило да се, када је бивши министар полиције и одбране запао у немилост, међусобно оптужују ко је већи мафијаш. Тада је на страну Папића стао његов садашњи адвокат Ђукановић, а оптужбама против Стефановића придружила се и Дијана Хркаловић, бивша државна секретарка МУП-а. Бивши министар узвратио је тврдњом да је „Папић преко фирме Тим систем, коју контролише, исплаћивао Ђукановићу месечну апанажу од 240.000 динара“ и да „за то постоје докази“.

Александар Папић ФОТО: YоуТубе

Суштински, ради се о међусобном разрачунавању унутар СНС-а и покушају додатног дисциплиновања тајкунског лобија, који је први окренуо леђа Вучићу. Али, мале су шансе да ће овом акцијом бити обухваћене и неке велике „зверке“

Пре тога Стефановић и Папић блиско су сарађивали, а о њиховим сумњивим пословима јавно је говорио Његомир Килибарда, бивши власник хотела Шумадија. Он тврди да је Папић био посредник када га је Стефановићев отац, приликом куповине хотела Шумадија, преварио за 300.000 евра.

За седам и по пута већу штету нанету ЕПС-у још нико није одговарао

Најновија афера има низ својих рукаваца. Индикативно је, међутим, да тужилац Ненад Стефановић терети Грчића и остале да су ЕПС оштетили за милион евра, док већ две године, од фебруара 2023. у месту тапка истрага за 7,5 пута већу штету, нанету истој државној компанији. А управо је главни тужилац ВЈТ непосредно након хапшења шест осумњичених, сменио и у друго одељење преместио тужитељке Јасмину Пауновић и Бојану Савовић, која је и издала налог за хапшење. У јулу 2024. он је за Тањуг рекао да је подигнута оптужница против 10 окривљених због сумње да су прибавили противправну имовинску корист од 7,46 милиона долара и да је „предложено да се Посебно одељење за сузбијање корупције Вишег суда у Београду огласи стварно ненадлежним за поступање по овој оптужници и да је достави Посебном одељењу за организовани криминал тог суда“.

Радар.рс