Вест да је Институт “Торлак” прекинуо производњу БЦГ вакцине одјекнула је међу грађанима, а убрзо је стигао и деманти у којем се тврди да Одсек за производњу БЦГ вакцине није расформиран већ да је планирана реорганизација тог погона. А истина је негде између – истина је да Торлак тренутно не производи вакцину против туберкулозе, истина је да су адаптацију Одсека и куповину нове опреме планирали, али је исто тако истина да је држава те паре узела од Института и дала их неком другом. За то време, деца у породилиштима у Србији примају БЦГ вакцину бугарског произвођача.

Докторка фармацеутских наука и чланица Председништва Нове – Да се струка пита Стана Бекчић, некада запослена у „Торлаку“, саопштила је 3. фебруара да тај Институт више не производи БЦГ вакцину. Како је навела у писаној изјави, одсек за производњу је расформиран, а запослени прераспоређени.

Убрзо је реаговао и сам „Торлак“, на чијем челу се тренутно налази некадашња министарка Дарија Кисић, наводећи да Одсек за производњу БЦГ вакцина није расформиран, већ да је планирана његова реорганизација.

Дарија Кисић Тепавчевић ФОТО: Фонет/Милица Вучковић

Уследило је ново саопштење др Бекчић, која је истакла да је деманти „Торлака“ спин, а да је чињеница да Одсек већ дуже време не може да произведе БЦГ вакцину, а да се запослени прераспоређују на друга радна места, пише Н1.

Према њеним речима, у последњем периоду опредељено је око 15 милиона динара за „тривијалне грађевинске радове“. Како наводи, адаптирана је портирница, степениште, уведен је видео надзор, што све нема везе за унапређењем самог процеса производње.

1,2 милиона евра вредност пројекта

„Торлак“ је у априлу 2024. године расписао јавну набавку за адаптацију Одсека за производњу вакцина у циљу усклађивања процеса производње са Смерницама Добре произвођачке праксе. Вредност пројекта била је 140 милиона и 640 хиљада динара, што је око 1,2 милиона евра.

За тај новац планирано је пројектовање и извођење радова у постојећем простору од око 300 квадрата, који не располаже системом за грејање, вентилацију и климатизацију. Од понуђача се тражило да се пројекат уради у складу са Смерницама Добре произвођачке праксе и у складу са домаћим и међународним стандардима који регулишу ову област.

ФОТО: YоуТубе

У конкурсној документацији пише да је за производњу БЦГ вакцина планирано минимум осморо запослених у једној смени, а да капацитет Одсека после адаптације и уградње нове опреме треба да буде између 250.000 и 500.000 јединица готовог производа. План Института је био и да се део постојеће опреме (фрижидери, замрзивач, инкубатор) задржи, а део савремене докупи.

Међутим, све ово пало је у воду када је Влада Србије одлучила да ребуџетира средства намењена „Торлаку“ и пребаци их на неког другог корисника буџета. Тако је „Торлак“ 24. маја прошле године одустао од посла за који је, само 14 дана раније, изабрао фирме КФГ Индустриал Гроуп д.о.о. и Термомонт д.о.о из Београда.

„Након отварања понуде и избора понуђача наручилац је обавештен од стране оснивача (Влада Републике Србије, прим.аут) да су планирана средства за закључење уговора ребуџетирана, те сходно одредбама Закона о јавним набавкама, односно члану 157. став 7. Наручилац одустаје од закључења уговора и обустави поступла“, наводи се у образложењу одлуке, објављеном на Порталу јавних набавки 24. маја.

Тиме је у воду пала и набавка машина за затварање и пуњење бочица и машина за запертлавање са инсталацијом за потребе финализације БЦГ вакцине. Набавка вредна преко 70 милиона динара, расписана је такође у априлу 2024. године, а обустављена 27. маја исте године.

ФОТО: YоуТубе

„Торлак“ је као разлог навео то што „постоје доказиви разлози услед којих је престала потреба наручиоца за предметном набавком због чега се неће понављати у току исте буџетске године, односно у наредних шест месеци“.

Међутим, јавно доступна документација показује да не само да набавка није поновљена у 2024. години, већ је неће бити ни у 2025, па је питање када ће производња БЦГ вакцина у „Торлаку“ бити настављена. Наиме, у Плану јавних набавки за 2024. годину „Торлак“ је заиста планирао да обнови свој погон за БЦГ вакцине и активно радио на томе, а у Плану за 2025. ове ставке уопште нема.

Коме је отишао новац намењен адаптацији Одсека за производњу БЦГ вакцина не види се у јавно доступним документима. Због тога је редакција Н1 питање упутила Министарству финансија и самом Институту „Торлак“, али до објављивања овог текста одговора нема.

„Торлак“ није одговорио ни на питање када планира да обнови производњу, нити када ће се наставити радови на адаптацији Одсека.

Текст: Н1