Посланици Европског парламента усвојили су данас извештаје о Косову и Србији. Извештајем за Косово оно се подстиче да спроведе реформе како би се приближило чланству у Европској унији, али се такође тражи да Приштина и Београд отворе ново поглавље у дијалогу о нормализацији односа. И у извештају за Србију се помиње дијалог, односно тражи рад на постизању свеобухватног споразума о нормализацији односа са Приштином, али и потпуно усклађивање спољне политике са политиком ЕУ.

„Јасно је да интеграциони процес Косова захтева нови замах – потребан нам је нови дијалог између Приштине и Београда“, рекао је известилац за Косово у ЕП, Рихо Террас.

Са друге стране, казао је да је изузетно позитивно што све велике политичке странке на Косову снажно подржавају интеграцију у ЕУ.

„Будућност Косова је у европској породици и радићемо заједно на агенди реформи јер свако будуће чланство мора бити засновано на заслугама“, навео је.

Према европосланицима, дијалог о нормализацији односа између Косова и Србије „нажалост није донео очекиване резултате“, те су позвали обе стране да спроведу споразуме из Брисела и Охрида, укључујући формирање Заједнице општина са српском већином.

Тражи се и да Србија не оспорава чланство Косова у регионалним и међународним организацијама.

Због криза на Северу Косова, које су повећале тензије између Београда и Приштине, од септембра 2023. године у Бриселу није одржана ниједна рунда политичког дијалога, већ су вођени само разговори на нивоу главних преговарача.

ЕУ је више пута поновила да је нормализација односа између Косова и Србије предуслов за европски пут обе земље.

Са друге стране, у извештају о Косову, ЕП је навео да је остварен значајан напредак у изборној реформи, економској стабилности и заштити основних права.

Ипак, изазови остају када је реч о реформама у правосуђу, слободи медија, ефикасности јавне управе и дигитализацији јавних услуга. Европосланици су нагласили да је континуирана посвећеност свеобухватним реформама и инклузивном управљању кључна за напредак Косова на путу ка европској интеграцији.

Оцењено је да је Косово било мета страних мешања и дезинформационих кампања, посебно из Русије и Кине, које су имале за циљ дестабилизацију региона и ометање европске интеграције Западног Балкана.

„Европски парламент позива Владу Косова да ојача своје капацитете за борбу против ових претњи“, наводи ЕП.

Текст: Коссев